Какво е лицето на България в медиите извън страната ни на прага на Българското европредседателство. Говорим с журналистите Мария Спирова (Лондон), Капка Тодорова (Германия), Александър Детев (Австрия) и медийният ПР специалист Любомир Аламанов.Мария Спирова: За България в Англия се чува само в определени моменти. Нейното появяване обикновено е като „предупредителна приказка“ за това какво става, когато не слушаш. И много често това се използва, когато обществото е в криза, (както е това във Великобритания в момента) – да му се напомни, че има някой, който е по-зле. Ние сме удобни за такова нещо и много често британските медии ни използват точно по такъв начин – да напомнят, че съществува и „долната земя“. В същото време, Европа е хваната в капана, че трябва да удържа някакво приличие дори и срещу онези свои членове с фасадни демокрации. И тя има две възможности – едната е да поддържа предизвикателни взаимоотношения с един вид „отвързани кучета“ в центъра на територията си, и второто е да имаш кучета, които са на границата ти и поне вършат някаква работа, облайват там едни мигранти… и в останалото време гледат поне да не се държат предизвикателно. Изразите, с които журналистите във Великобритания определят България, са част от една „банка“, пълна с определения като: „най-бедната държава в ЕС“, „държавата със сериозна демографска криза“, „държавата с крайно десни партии в правителството“. В същото време имаме една доста добра медийна среда, която поразрови и каза доста неща, които трябва да се кажат за България, и това, което гние там.
Капка Тодорова: За съжаление определения за България като: „най-корумпираната държава в ЕС“ не са нещо ново за германските медии. Те са още от приемането ни преди 10 години и фактът, че продължават означава, че проблемът е в нас, а не в чуждите медии. В допълнение обаче има и нещо ново в германските медии, а именно критичното им отношение към факта, че именно защото България е „удобната и послушна“ към нея е намаляло критичното отношение и натискът на ЕС не е толкова голям, колкото е към Полша, например.
Александър Детев: Искам да направя паралел между Българя и Австрия, чието Председателство е веднага след нашето. За разлика оттук, където говорим за това колко е красива България, в Австрия интересът е обърнат главно към това как ще се държи крайно дясната част на новото правителство. Това наше европредседателство може да извади на дневен ред теми, които са табу, а знаем, че са проблематични за нас. Дали ще стане обаче, е въпрос…
Е, няма как, когато има една нова бивша работническа класа, превзела властта и направила се псевдоелит, която събаря другия елит, да искаме масата да разбере какво се случва у нас? Още повече с думи като консенсус, конкурентоспособност, кохезия – тези три думи аз не ги разбирам… защо или с какво тези думи – приоритети на страната ни днес, се различават от „третия пол“, какво говори на хората „кохезия“? - допълни пиар специалистът Любомир Аламанов.
Можете да чуете целия разговор от звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg