Защо Доналд Тръмп „раздаде награди“ за фалшиви новини, как реагираха „наградените“ и за какво говори това решение на американския президент да „отличи“ с такава „награда“ най-престижните издания в САЩ?
Проф. Христофор Караджов: Тръмп направи термина „фалшиви новини“ много популярен, защото постоянно го повтаря не само откакто е президент, а и от времето на кампанията му. За него „фалшиви новини“ е било винаги нещо, което по някакъв начин не му харесва. И това може би беше някакво логично пиар развитие. Както и логично беше кои са „победителите“ – само престижни издания и това е типично за неговия бомбастичен подход към медиите. Но това е всъщност признание за добре свършена работа. В същото време, вкарвайки този термин „фалшиви новини“ Доналд Тръмп позволи на различни режими като Русия, Китай, Турция, Египет, Венецуела, да използват същия подход, за да потискат и атакуват собствените си медии и критици. Освен това, тези награди сякаш поставят Америка в позиция на държава, която е загубила водещата си роля на държава с независими, уважавани медии, защото нейният собствен президент ги атакува по този начин. В същото време по последни проучвания, г-н Тръмп има най-ниското одобрение на американски президент за първата си година на управление. Това, което искам да предам на моите студенти е, че журналистиката не трябва да върви с победителите, напротив – журналистиката трябва да бъде винаги срещу властта. Тя трябва да бъде коректив.
Чуйте целия разговор с проф. Христофор Караджов, преподавател по журналистика в California State University в Лонг Бийч, Калифорния, от звуковия файл.
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg