Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път на български роман на Иън Макгуайър

Снимка: ФС на издателство „Кръг“

"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели няколко други награди, както и изключителна популярност след читателите. Би Би Си 2 прави минисериал по книгата с Колин Фаръл и Джак О’Конъл. Историята е изпълнена с динамика, героите са в китоловен кораб в екстремните северни води, а годината е 1859, когато печелившият китоловен бизнес започва да запада. Още в началото на романа авторът ни сблъсква с бруталния харпунджия Хенри Дракс, който въплъщава абсолютното зло. Като негов антипод е лекарят на кораба Патрик Съмнър, който обаче прикрива тъмна случка в миналото си и иска да избяга възможно най-далеч. Герои на романа са и величествената жестока природа на Севера и удивителният животински свят. 

Важна тема в "Северните води" е и моралът – неслучайно в света, често подвластен на безскрупулната власт и беззаконието, Съмнър цитира Кант: "Звездното небе над мен и моралният закон в мен". Безспорният разказвачески талант на Иън Макгуайър държи напрежението у читателя до самия край на романа и можем да го подредим с автори като Мелвил, Джек Лондон, Джоузеф Конрад и Кормак Маккарти. 

На въпроса дали при писането на книгата умишлено е прокарвал паралели със съвременния свят, той отговаря: "Мисля, че историческите романи обикновено ни разказват толкова за периода, в който са написани, колкото и за този, в който се развива действието. Всеки писател неизбежно се влияе от проблемите и порядките на заобикалящия го свят, дори ако това често се проявява по начини, които не съзнава напълно. "Северните води" е приключенска история, но е и роман за насилието и властта, както и за връзката между човешкия и животинския свят – все въпроси, за които мислим и се тревожим до днес. Докато го пишех, размишлявах доста за начините, по които хората приличаме на животните и се различаваме от тях. Това определено не е роман за опазването на околната среда, но засяга и някои от тези проблеми".

Един много добър роман, който започва с изречението "Погледнете мъжа" и завършва с думите "самота и копнеж".

Преводът е на Владимир Германов, а художник на корицата – Милена Вълнарова.

Чуйте издателката Николета Руева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18
Диана Дамрау и Павел Балев на концерта Mozarteum Brasileiro 2024

"Диана Дамрау Гала – Sole e Amore" на фестивала "Опера в Летния театър" - Варна

Павел Балев ще дирижира колоратурното сопрано Диана Дамрау на концерта "Диана Дамрау Гала – Sole e Amore". Проявата е част от фестивала "Опера в Летния театър" във Варна. Творческата връзка Балев – Дамрау съществува от 13 години. При съставянето на програмата на галата Павел Балев е търсил "слънчевата" музика – испански, италиански, френски и..

публикувано на 22.07.25 в 08:50

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46