Това е преплитане на митологични образи и герои, митология и история - Троянската война, Картаген, Дидона, Еней - еднакво значими и за гръцката, и за римската митологии. Описани са подробно в Илиадата, обезсмъртени са в „Енеида” на Вергилий.
След плячкосването на победената Троя Еней се отправя към земите на Италия - да създаде нова Троя. Според пророчеството на Сибила потомците му ще основат Рим. След много приключения акостира край Картаген и там се заплита любовта му с Дидона, митичната основателка на града. Еней, обаче, трябва да следва волята на боговете и продължава към устието на Тибър. Изоставената Дидона го проклина и се самоубива.
Съдбата на нещастната Дидона се оказва по-привлекателна за претворяване в изкуството през последвалите епохи. Много повече са опусите, посветени на нея, при това - от момента на нейното кратко любовно щастие и последвалото нещастие. Няма творби, в които да се величае триумфът й на основателка на Картаген. Поредица от барокови кантати и опери, творби от класиката - сред тях „Дидона” на Пичини; Албер Русел е посветил на Еней едноактен балет. Еней се появява в операта на Хендел „Дидона и Еней” като и тук централно място е отредено на страданията на Дидона. Най-цялостно е представен образът на Еней в операта на Берлиоз „Троянци” - в нея е обхваната цялата история от падането на Троя до отплаването на Еней от Картаген.
Трите предавания са изградени върху мотиви от тези опери, както и творби от Ренесанса и Барока.
понеделник, 5, 12 и 19 февруари, от 17.30 часа
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg