Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енциклопедия на шпионите – от Ханибал до Анна Чапман

БНР Новини

„Енциклопедия на шпионите“, съставена от Красимир Тодоров, няма претенции да разсекретява и осветява нито един от действащите днес функционери от „невидимия фронт“. Не се надявайте да откриете имена, които вече не познавате от филмите, книгите и историческите справки. Стойността на книгата е в детайлите от биографиите на нейните герои и във възможността да се сравняват мотивите за избора на тази древна професия. Защото – оказва се – това не е принудителна дейност, а начин на препитание и нагласа – поне от 3 в пр. н. ера до последния шпионски скандал с Анна Чапман. Не са чак толкова много жените сред тези 36 агенти, шпиони и разузнавачи, чиито имена ни припомня енциклопедията. И ако името на Мата Хари е станало почти нарицателно за жените от кариерата, то за Мелита Норууд и за резултата от дейността ѝ научаваме може би за първи път. Но пък има специален раздел за писателите-шпиони, който навярно ще повлияе на начина, по който особено чувствителните интелектуалци четат Греъм Грийн, Съмърсет Моъм, Кристофър Марлоу, Даниел Дефо…

Колкото до Ян Флеминг – вероятно е в „Енциклопедия на шпионите“ да намерите не само неговата биография, а и тази на прототипа на героя му – агент 007. 

Дискретният иначе съставител на изданието Красимир Тодоров не си е спестил за читателите старата шега: Каква е разликата между шпионин и разузнавач? Няколкото милиона в повече – изкушавам се да отговоря автоматично на въпроса аз, мислейки си всъщност не само за разликата в бюджетите на филмите за Джеймс Бонд и на филма „17 мига от пролетта“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта в Стара Загора отбелязва 100-годишнина с премиера на "Цар Калоян"

Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година..

публикувано на 16.07.25 в 15:45
Мария Елена Инфантино

Мария Елена Инфантино: френски шансони, "долче вита" и любов

"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..

публикувано на 16.07.25 в 11:55

Историческият музей в Павликени откри обновена експозиция и художествена галерия

Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..

публикувано на 16.07.25 в 09:37

Кристияна Митева представя самостоятелна изложба във Велико Търново

Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат".  Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..

публикувано на 16.07.25 в 09:35

Световна премиера в Лондон: Surdce представя “Самодива”

В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..

публикувано на 16.07.25 в 09:30