От 26 до 28 март Пловдив става домакин на специална арт среща, наречена Spotlight:USA. В рамките на три дни за първи път в България ще бъдат представени 9 авторитетни танцови компании и хореографи от САЩ. В подкрепа на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 – на сцените в Дом на културата „Борис Христов“ и на Драматичния театър ще се представи най-доброто от американския съвременен танц и модерен балет. Всяко от представленията на този уникален форум дебютира не само пред българска публика, но ще се радва и на вниманието на директорите на големи европейски театри и артистични агенти от различни световни фестивали от този жанр. Очаква се те да посетят Пловдив специално за събитието. Гаранти за прецизния подбор са представителите на престижно международно жури. Селектираните спектакли обхващат широка палитра от разнообразни танцувални стилове, артистични похвати, форми и теми.
В Дома на културата „Борис Христов“ ще бъдат представени спектаклите: „Буйна вода“, „Индустриален балет“ и „Принципите на несигурността“. Танцовата компания CONTRA TIEMPO от Лос Анджелис с проекта си „Буйна вода“ насочва вниманието на публиката към актуалните екологични, социални и расови проблеми. Авторите са вдъхновени от Шекспировата „Буря“ и афро-кубинската митология, но са заложили също на хип-хопа и впечатляващи визуални ефекти.
Като своеобразен контрапункт е представлението на следващия фестивален ден – на танцовата компания от Сиатъл Kate Wollich+TheYC. Те потапят зрителите в бунтарския индустриален ритъм от 80-е и 90-е със съчетание на класически и съвременен балет, клубна и поп култура.
Върху полюсите живот-смърт е изграден спектакъла на Dance Heginbotham от Ню Йорк. „Принципите на несигурността“ е представление, изследващо историята на човечеството от Помпей до 20-те години на 20-и век. Негови създатели са Джон Хегинботам – един от водещите танцьори и хореографи в САЩ, и художничката, авторка на книги и колумнист, Майра Калман.
А в голямата зала на Драматичен театър Пловдив 3 танцови компании ще представят нестандартните си гледни точки към красотата, женското тяло и човешката природа в трите вечери на Spotlight:USA – „Усещане/объркване“, „Пазители на красотата“ и „Толкова човешко“.
26 март е денят за среща с изкуството на танцовата компания от Портланд Tahni Holt Dance и спектакъла „Усещане/объркване“. Основател и директор на трупата е хореографът Тони Холт.
А танцовото представление „Пазители на красотата“ е създадено от нюйоркската трупа Palissimo Company. Роденият в Чехословакия хореограф Павел Жустиак е познат от дълги години за американските ценители на съвременния танц и визуален театър с минималистичния си, но въздействащ авторски почерк.
На 28 март спектакълът „Толкова човешко“ на Christine Bonansea Company от Ню Йорк ще открие пред зрителите в Пловдив творческата философия на хореографката с френски корени Кристин Бонанси – една от най-дръзките изследователи на съвременната американска сцена.
Между 26 и 28 март с фестивала Spotlight:USA Пловдив ще бъде действаща европейска сцена на културата и танца и гостоприемен домакин за престижните спектакли на съвременния американския танцов елит.
Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..
"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история. Изложбата ще продължи до 19..
На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg