Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима победители в конкурса за нов исторически роман

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

От 7 март, 15 часа и 15 минути в интернет съществува платформа, на която могат да бъдат качени в електронен вариант произведенията на всеки български автор, от там да бъдат закупени и четени от българите в цял свят. Това беше първата новина, която научиха издателите, писателите и журналистите, поканени в галерия „Средец” на церемония по връчването на наградата в конкурса за исторически роман на издателство „Лексикон”. От присъстващите се изискваше доста търпение, докато научат стриктно пазената тайна – първа награда не се присъжда, защото никой не е събрал  нужното количество точки. Сумата от 10000 лв. се разпределя между три романа, имената на поощрените станаха известни едва в края на церемонията след публичното отваряне на пликовете, които авторите са запечатали при изпращането на ръкописите. 


Вие обаче ги научавате веднага:
1. Веселин Стефанов Тамахкяров с работно заглавие на ръкописа „Тайният приятел на Каравелова”;
2. Елина Теодорова Лакова с работно заглавие на ръкописа „Феликс дьо Караман”;
3. Лилия Петрова Старева с работно заглавие на ръкописа „Разполовени”;

Журито, с изключение на Младен Влашки, присъстваше в пълен състав: Алек Попов, Деян Енев, Здравка Евтимова и Недялко Славов. Централно място в церемонията заемаше създателят на издателството, на новата платформа и на конкурса за исторически роман д-р Йордан Антов, а водещ беше Руси Чанев, който се постара да внесе подходяща доза настроение и историчност... Още два романа, освен наградените, ще бъдат издадени, съобщи Йордан Антов. Обявен е и следващият конкурс, който включва периода след 9 септември 1944 г. Получен е и първият ръкопис за конкурса – той е пристигнал от Кърджали и е завещан от баща на дъщеря, за да бъде издаден след смъртта му.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52