В края на 2017 г. в испанската историческа област Каталония се проведе несанкциониран от официалните власти референдум за независимост, който влезе в центъра на световното внимание. Все повече хора се питат: „Какво стои в основата на този стремеж към отделяне? Имат ли основание каталонците да претендират, че са отделна нация?“ Защото в международното право е прието, че право на самоопределение притежава отделната нация, а не коя да е регионална общност. Следователно, целият спор около каталонския проблем се свежда до въпроса, представлява ли каталонската общност отделна нация?
За да му отговорим, в разговора ни с доц. Александър Николов, ръководител на катедра „Стара и средновековна история“ в Историческия факултет на Софийския университет, се основаваме на станалото вече класическо определение за нация на френския учен от ХIХ в. Ернст Ренан. Според Ренан нацията се формира на основата на общ етнически произход, обща земя, обща религия, език и историческо минало. Ренан подчертава също, че на процеса на формиране на една нация важно влияние оказва ясно изразеното желание за съвместен живот, което той нарича „ежедневен плебисцит“. Как тези елементи на общото понятие за нация се проявяват през различните исторически епохи на територията на Испания? Фактите показват, че каталонците имат общ иберийски етнически произход с останалите испанци, че са били подвластни на въздействието на общи исторически събития, изиграли решаваща роля за възникването на испанската нация – римското завоевание и римската култура, съответно романския език, християнизацията и католицизма, вестготското владичество, ислямското нашествие и реконкистата… Някой клати ли Испания?
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg