Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История и геополитика: Каталония – нова нация или провокация

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В края на 2017 г. в испанската историческа област Каталония се проведе несанкциониран от официалните власти референдум за независимост, който влезе в центъра на световното внимание. Все повече хора се питат: „Какво стои в основата на този стремеж към отделяне? Имат ли основание каталонците да претендират, че са отделна нация?“ Защото в международното право е прието, че право на самоопределение притежава отделната нация, а не коя да е регионална общност. Следователно, целият спор около каталонския проблем се свежда до въпроса, представлява ли каталонската общност отделна нация?
За да му отговорим, в разговора ни с доц. Александър Николов, ръководител на катедра „Стара и средновековна история“ в Историческия факултет на Софийския университет, се основаваме на станалото вече класическо определение за нация на френския учен от ХIХ в. Ернст Ренан. Според Ренан нацията се формира на основата на общ етнически произход, обща земя, обща религия, език и историческо минало. Ренан подчертава също, че на процеса на формиране на една нация важно влияние оказва ясно изразеното желание за съвместен живот, което той нарича „ежедневен плебисцит“. Как тези елементи на общото понятие за нация се проявяват през различните исторически епохи на територията на Испания? Фактите показват, че каталонците имат общ иберийски етнически произход с останалите испанци, че са били подвластни на въздействието на общи исторически събития, изиграли решаваща роля за възникването на испанската нация – римското завоевание и римската култура, съответно романския език, християнизацията и католицизма, вестготското владичество, ислямското нашествие и реконкистата… Някой клати ли Испания?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10