В новата история на България има събитие, което не може да не ни изпълва с гордост – спасяването на българските евреи от старите предели на страната от зловещите газови камери на нацистките концлагери.Въпреки това обаче около този акт продължават да бушуват страсти, да се преплитат различни мнения, да се изтъква ролята на един, втори, Снимкатрети за осъществяването на спасението. Поредна гледна точка по въпроса представя книгата на Тошо Дончев – българин от Унгария, дългогодишен директор на Унгарския културно-информационен център в София, един от най-авторитетните унгарски експерти по въпросите на малцинствата и техните права, „За делничните добродетели“. Достатъчен в тази връзка е само фактът, че тъкмо Тошо Дончев е един от хората, изработили унгарския закон, уреждащ правата на малцинствата в страната.
Книгата му е нетрадиционна, опитва се да проучи въпроса през социалната психология на българите без да изпада в историческа дребнавост. Тъкмо около нея на 22 март т.г. ще се проведе конференция, посветена на спасяването на българските евреи. Заедно с Тошо Дончев в предаването „Премълчаната история“ ще гостува и режисьорът Костадин Бонев, чийто филм „Изкореняване“ разглежда извършеният в Турция геноцид над арменското население, което ще даде прекрасна възможност да се сравнят поведенията и на двете държави, и на двата народа спрямо насилието срещу малцинствата.
Заедно с Тошо Дончев и Костадин Бонев в предаването участва и Юлияна Методиева, главен редактор на сайта за човешки права „Маргиналия“.
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg