Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История и геополитика: Династията Романови – история или переспектива

БНР Новини
Гербът на Романови
Снимка: rgia.su

Какво може да направи силната власт в държава с проблеми? Въпросът остава актуален за Русия, а династията Романови не престава да вълнува руснаците. Още Сталин върна почитта към Петър I. След рухването на комунизма последният руски цар, Николай ІІ, беше канонизиран, а острите дебати около филма Матилда, разказващ за сърдечните му увлечения, показва, че темата има силно политическо звучене. С доц. Тина Георгиева, преподавател по руска история в Историческия факултет на Софийския университет, разговаряме за Романови.
Угасването на династията на Рюриковичите предизвиква години на безвластие, отслабване на държавата и външна агресия. Изборът на всенароден събор на Михаил Фьодоров Романов за руски цар през 1613 г. поставя началото на новата династия и слага край на „Смутното време“. Династията разширява в необятни размери Русия, превръща я в империя. Но също така Романови са инициатори на модернизацията и европеизацията на страната. Династията запазва и тясната си връзка с руския народ, въплътена в самия избор на Михаил Романов от народния събор. В последните години на стара Русия се ражда идеята за народна монархия, отстоявана от т.н. „черносотници“. Възможно ли е Русия да се върне към нея?
Проследете този интересен разговор на звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26