Те винаги са били част от различни светове. Той е на 20 и е глух. Тя пък е майка на 20-годишно глухо момче и създава техно музика. Едновременно с това обаче те са в постоянна симбиоза: той усеща нейната музика директно с тялото си, а тя чувства болката му. Те са майка и син, но и приятели. В момента, в който на нея й поставят диагноза мозъчно увреждане, причинено от алкохол обаче, на него му се налага да започне сам да се грижи за себе си. Така той се изправя пред предсмъртното ѝ желание по един типичен за него лаконичен начин. Той се казва Адам и това е неговата филмова история, но не съвсем. Във филма, носещ именно това име – „Адам“, режисьорката Мария Солрун разказва историята на своята майка и превръща личната болка във филмов сюжет.
Във „Време и половина“ днес ви срещаме с човека, продуцирал тази тъжна житейска история и с жената, изиграла една от главните роли в нея.
Вече повече от 30 години Джим Старк се занимава с продуциране на филми. Всичко започва, когато се среща с Джим Джармуш – американският филмов режисьор, смятан за една от водещите фигура в т. нар. независимо кино. В неговите филмите почти винаги се разказва за чужденци, попаднали в американската реалност, която обаче се оказва доста по-различна от тази в холивудските продукции. Именно от това и се интересува американският продуцент Джим Старк – от универсалните истории, които вълнуват публиката и представят реалността такава, каквато е. Така и стига до Мария Солрун и нейният „Адам“ – филмът, който беше част от 22-рия София Филм Фест. Историята на Адам е болезнена, а изборът, пред който е изправен – повече от истински и труден. Освен Джим Старк, част от семейството на „Адам“ става и Естер Томпа – млада румънска актриса, която живее в Берлин и знае 7 езика. Какво в историята, разказана от Мария Солрун, ги впечатли дотолкова, че да станат част от нея?
Днес в Пловдив, в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Във врачанското село Лютиброд започва Международен фестивал на мексиканска култура "XFest България 2025". Фестивалът се организира за първи път и представя част от мексиканската култура, алтернативната музика, уелнес обучения и холистични семинари. Страната ни е избрана за първи домакин на XFest заради древното си наследство, чистата природа и..
Едно събитие за малки и големи ще се състои в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас от 11 ч. Валерия Минева-Лира ще представи своята детска книга "Приказливко в страната на думите". Събитието включва куклен театър с участието на актьорите Ванина Попова и Гордан Коев. Редакторът Таня Любенова разговаря с авторката Валерия Минева-Лира –..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg