Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то екскурсивни обекти?

БНР Новини
Пластмасови лопати и стъклени тръби с бял прах

В галерия „Credo Bonum” тази вечер се открива изложбата „Eкскурсивни обекти” на проф. Петер Цанев, която може да бъде видяна до 29 април. Художникът особено държи на обратната връзка със зрителя, независимо дали той е художествено образован или просто случайно вижда експозицията. Екскурсивните обекти, казва проф. Цанев се появяват като феноменален опит, а не като „реални неща“, които може да вземем със себе си у дома, да обясним на някого или да пренесем в музея. Екскурсивните обекти се случват едновременно извън мисленето за изкуството и извън опознаването на обектите, като разбираема част от света около нас. В този смисъл те се отнасят по еднакъв начин, както към съзнанието на малкото дете, така и към съзнанието на всеки случаен зрител или художествен експерт.
Обектите и изображенията са композиционно решени на принципа на играта между гледането и виждането. Артистът търси психологическото взаимодействие на обектите, които така пораждат нови обекти в съзнанието. Петер Цанев (1967) е професор по психология на изкуството в Националната художествена академия в София. Доктор на науките по изкуствознание. Издал е книгите „Психология на изкуството” (2008), „Психологически подходи в изкуствознанието” (2009), „Образ и съзнание в арт-терапията” (2017) - в съавторство с професор Владимир Никитин и „Неразказаната българска абстракция” (2014) заедно с професор Станислав Памукчиев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ада Мухина с лекция-пърформанс

Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00