Външните министри на ЕС приеха на срещата си днес в Люксембург обща позиция за Сирия, в която подкрепят ударите на САЩ, Франция и Великобритания по цели на режима в Дамаск.
В документа се посочва, че сирийският режим носи основната отговорност за катастрофалното хуманитарно положение в страната и за страданията на сирийския народ.
Министрите категорично осъждат химическата атака в град Дума и я определят като сериозно нарушение на международните правни норми. Те оценяват целенасочените американски, френски и британски удари по места, произвеждащи химически оръжия в Сирия, като „специфични мерки, предприети с единствената цел да се предотврати по-нататъшната употреба на химически оръжия и вещества от страна на сирийския режим, за да избива собствения си народ“.
Външните министри на страните от общността посочват, че военната операция на Турция в западната част на страната е усложнила ситуацията и е още един повод за дълбока загриженост. Според позицията им, всички действащи лица в Сирия трябва да се фокусират в борбата срещу „Ислямска държава“, която още не е приключила. „Превенцията на възраждането на терористични организации остава приоритет“, се казва още в документа.
Преди заседанието Щефен Зайберт - говорител на германския канцлер Ангела Меркел, обяви, че според Берлин сирийският президент Башар Асад трябва да бъде сменен в края на преходния мирен процес, но в краткосрочен план това е невъзможно.
Външният министър на Германия Хайко Маас се обяви за възобновяване на диалога с Москва. „Независимо дали ни хареса, или не, без Русия сирийският конфликт не може да бъде решен. Решението на конфликта е в ръцете на всички, които имат влияние в региона. Едва ли някой може да си представи, че човек, който използва химическо оръжие срещу собственото си население, може да е част от решението“, каза Маас.
Тази позиция се споделя и от външния министър на Люксембург Жан Аселборн: „Убеден съм, че Русия също иска да излезе от това блато. Затова ние - ЕС, трябва да стиснем зъби и да се върнем към нормален, разумен диалог с Русия. Само така ще се приближим към разрешаването на сирийския конфликт“.
Европейският съюз е „единен в много важен момент“, в който трябва да предотврати употребата на химическо оръжие, коментира френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан.
На срещата си в Люксембург министрите заклеймиха единодушно и офанзивата, провеждана от Асад с руска помощ срещу бунтовниците, и призоваха за незабавно примирие в Сирия. Те дадоха да се разбере, че ЕС съюз ще обмисли допълнителни санкции срещу сирийския режим, но не и срещу руския му съюзник.
Съединените щати огласиха планове за допълнителни санкции срещу Москва по-рано днес.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg