Днес прочутият челист, една от най-интересните и стойностни личности в родната музикална култура, навърши 75! Как ги посреща ли? Слава Богу, здрав! Изпълнен с енергия и прословутия апетит към сцената, който с годините сякаш се изостря.
А и онова особено, с нищо несравнимо трепетно очакване преди концерт… Утре Венци Николов ще посреща колеги, приятели, ученици, почитатели на концерт посветен на юбилея. „Моята истинска биография – това са концертите ми! С това живея…”, категоричен е прославеният музикант.
Венцеслав Николов публикува своеобразен сборник, побрал всичките му концерти от 1970 година. Тогава е назначен на щат като артист-солист към Концертна дирекция. Удивителна палитра се разгръща пред погледа! Макар да го нарича „дневник на недостатъците” т.е. водил си е бележки, какво не се е получило според него на въпросния концерт, ценни са фактите – къде е свирил, с каква програма и разбира се партньорите…
През всичките тези години, вече 50-ина, Венцеслав Николов събираше погледа на познавачите със зашеметяващи концерти! В един сезон, забележете 5, 6 различни програми с творби от най-разнообразни стилове и епохи! Упреквали са го във всеядност, а той …отгръща нотите на следващата творба. На определен етап не се задълбава прекалено, за да не „притъпи свежестта на усещанията”, според собствените му думи.
И това сякаш е големият коз на Венци Николов на сцената! Колкото до партньорите: ще си припомним съвместните изяви на маестрото с едни от най-изявените родни музиканти. С цигуларя Георги Бадев и Константин Илиев начело на Софийската филхармония свирят двойния концерт на Брамс. Ще прозвучи фрагмент из концерт за виолончело и оркестър № 1 от Шостакович – документален запис от декември 1966. Тогава 23-годишният студент в Музикалната академия, в класа на видния педагог проф. Кирил Вапорджиев представя за пръв път у нас заедно със софийските филхармоници и маестро Добрин Петков свръхтрудния концерт на Шостакович – събитие със силен отзвук в музикалното ни битие. От началото на 80-те Венцеслав Николов свири с уникален инструмент. Истинско бижу с почти 300-годишна история.
Матео Гофрилер го измайсторил през 1726 г., а прочутият челист не крие, че трудно се сприятелил със своя безценен спътник. „Иска време да го усетиш. Борбата с него е вкъщи, а в зала звучи винаги много хубаво. Без съмнение шанс е да притежаваш подобна скъпоценност”, допълва Венцеслав Николов. Със Сашко Гаврилов ще представят изключително оригиналната соната за цигулка и виолончело от Морис Равел. Ще звучи и финалът на любимият на меломаните концерт за виолончело от Дворжак – Венцеслав Николов е солист на СО на БНР с диригент Васил Казанджиев, а също откъс из трио в ла минор от Брамс – култов запис от 1971 година с участието на трима превъзходни музиканти: кларнетиста Петко Радев, виолончелиста Венцеслав Николов и Николай Евров на пианото.
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg