През 2018 г. отбелязваме два важни историческа факта – освен 140 години от Освобождението, но и 140 години на създаването на храбрата българска войска. Какво знаем за опълченците, за техните лични истории, разпознаваме ли техните лица? Едва ли. Стига им тази награда, че народният поет Иван Вазов е възпял по страховит начин техния подвиг. Човекът, който се е заел да запълни част от това „бяло петно“ в знанията ни, се нарича Тошо Пейков. След година на издирване на биографии и фотоси, той е успял да събере в 220 страници същия брой широко-форматни фотографии, по-голяма част от които цветни. И е прибавил бойните биографии на тези забравени в персонален план българи. Колцина съвременници са чували нещо за славния революционер и поборник Филип Симидов. Той оглавява русенското Поборническо-опълченско дружество, развива богата книжовна дейност. Съчиненията му се родеят с тези на Захарий Стоянов и на Стоян Заимов, но и Филип Симидов не успява да издаде замисления от нето фотоалбум. Ще си припомним и образа на родолюбеца Иван Цанев Калянджи (Иван Степанович Иванов), българин на руска служба, роден в Лясковец, завършил Духовната семинария в Кишинев и историко-филологическия факултет на Киевския университет. Той е двигател при набирането и подбора на българските опълченци в началото на 1877 година. С една дума – очакват ни 220 истории, събрани в Пантеона на една още не издадена книга-албум, но ще се спрем на най-драматичните от тях.
Участници в студиото: проф. Пламен Павлов и д-р Тошо Пейков.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg