Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от рождението на проф. Добри Палиев

петък, 20 април от 23 часа

БНР Новини
Снимка: sofiaphilharmonic.com

Добри Палиев се ражда в семейството на Мария Себастият фон Милде, наследничка на стара чешка благородна фамилия и Добри Палиев, буден и образован българин от град Елена. Музикалната история на семейството започва, когато и двамата сина, Отокар и Добри започват да свирят, единият на цигулка, другият на акордеон, и стават професионални музиканти. Така те слагат началото на музикален род, чиято история продължават и днес техните деца, и внуци. Добри Палиев, по стара чешка традиция, е кръстен на своя баща. Той се ражда докато семейството живее в Перник. Появява се драматично на бял свят при едно знаменателно събитие, сякаш „с гръм и трясък”, по време на земетресението, разтърсило града, на 20 април 1928 година. През годините на Втората световна война семейството живее в Шумен, където родителите на Мария Милде имат пивоварна. Именно там става ясно, че съдбата на Добри Палиев ще бъде белязана от музиката. В професионалната му биография по любопитен начин се редуват закономерности и случайности.
Първите стъпки в музиката той прави свирейки на акордеон и тромпет. По-късно обаче е привлечен от ударните инструменти, и става основател на перкусионна школа в България.
Приносът и откритията на проф. Добри Палиев в музикалното изкуство го превръщат в едно от най-забележителните имена от втората половина на XX век. Творец и изпълнител, учител и композитор, той е незабравима, значима и обаятелна личност с ярка индивидуалност, който открива пред ударните инструменти неподозирани дотогава възможности. А най-забележителното за нас българите е, че ако човек влезе в музикален магазин в която и да е европейска страна и потърси ноти за ударни инструменти, без колебание ще му препоръчат някой от учебниците на Добри Палиев.  
„Имах шанса да бъда и аз, в последната декада от неговия живот. Всеизвестен факт е, че той започва буквално от нищото, в страната, в която по това време е нямало нито един професионален ударен инструмент, абсолютна липса на информация и традиции. Делото ми е гигантско, точно каквото беше чувството му за хумор и добротата му” – казва Румен Бояджиев-син.
С тържествен концерт на 22 април от 19 часа в зала „България” ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на професор Добри Палиев. В програмата ще прозвучат творби от Добри Палиев, Ценко Минкин, две световни премиери от  Румен Бояджиев-син и Георги Арнаудов. Събитието ще събере на една сцена прочутия ансамбъл „Полиритмия”; наследниците от ансамбъл „Тупан” към Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София, водени от Стоян Янкулов; хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова и блестящите солисти Василена Серафимова и Христо Йоцов. Всички те ще бъдат обединени от диригентската палка на Любомир Денев-син.  
В звуковия файл чуйте част от разговора с дъщерята на Добри Палиев – Мария Палиева, която си спомня за детството, за работата му като преподавател и за ансамбъл „Полиритмия”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07