Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Митологични образи”: Диоскурите – Кастор и Полидевк

понеделник, 7 май, от 17.30 часа

Късноантични статуи на Диоскурите в Рим
Снимка: bg.wikipedia.org / Lalupa

Необикновено силната привързаност между двамата братя Кастор и Полидевк (в римската митология – Полукс) е синоним на жертвеготовност и преданост. Те са полубратя – двуяйчни близнаци: Полидевк е роден от любовта на Зевс, преобразен като лебед, и Леда, от същата връзка се ражда Хубавата Елена; Кастор е син на Леда от смъртния й съпруг, Тиндарей – сестра му е Клитемнестра. Двамата братя преминават през различни перипетии, участват в множество героични битки, участници са в похода на аргонавтите. На кораба Арго Полидевк сразява в юмручен двубой Амик, син на Посейдон. Като отмъщение на Посейдон пада убит Кастор – от ръката на Идас. Полидевк, смазан от мъка, моли баща си, Зевс, да върне в света на живите брат му. Дори за могъщия Зевс това се оказва невъзможно. Съгласява се, обаче, да подели безсмъртието между двамата. Така че половин година да прекарват в царството на Хадес, другата половина – на Олимп.
Този красив мит има и своя небесен резултат – възсъединяването на братята в Зодиака – в съзвездието Близнаци, където блестят ярките звезди Кастор и Полукс.
Жан-Батист Люли е преразказал този мит в операта „Кастор и Полукс” – обогатен с допълнителни любовни интриги и геройства – съгласно модела на френската опера. В предаването звучат фрагменти от операта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10