Знаете ли кой е Питър Сингър? А Джон Сърл или Джон Ролс? Всички те са колеги на Сократ. С някой и друг век разлика във възрастта, разбира се. И аз не знаех за тях, въпреки чудесната ми оценка на изпита по философия, без която хуманитарните специалности в никой уважаващ себе си университет не минават. Дадох си сметка, че не знам за тях, едва след като прочетох „Малка история на философията“ от Найджъл Уорбъртън.
Съвременният британски философ Найджъл Уорбъртън е преподавател в Отворения университет във Великобритания, лектор е на популярен курс по изкуство и философия в Тейт Модърн, автор е на популярни въведения във философията като: Philosophy: The Basics, Thinking from A to Z, Free Speech: A Very Short Introduction, а също така е водещ на седмичен подкаст в уебсайт за философия. Книгата му, преведена на български език от Деница Райкова, представя великите мислители от древността до наши дни, проследявайки основните и най-важни идеи в историята на философията. Все едно дали на пазарния площад в Атина или сред екзотиката на Австралия, откъдето, впрочем, е Питър Сингър – философите винаги задават въпроси, свързани с това какъв е светът, какво е човекът и как би трябвало да живеем.
„Малка история на философията“ обаче има няколко съществени преимущества: тя е достъпна – без да е профанизираща, широкообхватна е – без да е неусвоима, академична е – без да унижава нашето знание или незнание. Книгата на Найджъл Уорбъртън е обзор на цялата история на западната философия през биографиите на 40 мислители, чиито идеи са повлияли и продължават да въздействат върху живота на човешкото общество от Сократ до днес. А експериментът на Джон Ролс в изданието за „справедливост чрез незнание" е възможно най-доброто доказателство за потенциала на философските идеи да променят и бъдещите модели за съществуване на човечеството.
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов" за първи път на сцената ще оживее "НевиДимо дете" – спектакълът по музиката на група P.I.F. от авторския екип на "Портретът на Дориан Грей", начело с режисьорката Веселка Кунчева. Настоящите..
В редакция "Хумор и сатира" следим отблизо важните неща и затова няма как да не забележим, че цената на сиренето в Испания направо е полудяла. Шокиращи подробности ще разкрием в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с рецитала на Ейсън Чортън от Ямайка на фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", с..
Тази вечер Пловдивската опера представя премиерата на балета "Лебедово езеро". Диригент е Пьотр Сулковски. Публиката ще има възможност да се наслади на красивата музика и балет в Античния театър. Гостуват солисти от Испания, а оркестърът и балетният състав са от Oпера Пловдив. Хореографът и ръководител на балетния състав Мариана Крънчева разказва за..
Дина Стоев (1994) е от младите художници с разпознаваем почерк. Неговите творби отразяват страховете и тревогите на днешния ден, стряскат, предизвикват размисъл. Цветовете крещят в на пръв поглед реалистичната картина, която е пред зрителя, а присъствието заедно с това на фантазното го отвежда в мрака на глобалните проблеми, съпътстващи живота ни...
В Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, във фоайе "Изкуствотека" от днес до 17 юли ще се проведе Младежкият пленер "Творецът 2025". Кои са участниците в пленера, кога ще бъдат показани техните творби и каква е благотворителната кауза, която ще подкрепи събитието, разказва художникът Матей Матеев, организатор на събитието и член на "Ротари" клуб..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg