На 11 май честваме паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий. За първи път това става официално у нас през 1851 г. в Пловдив, със съдействието на Найден Геров и на пловдивското епархийско класно училище.
Делото на Светите равноапостоли е несъизмеримо по сила и въздействие. Неслучайно Светите братя са избрани и за духовни покровители на Европа.
От тази година в Антарктида има паметник на кирилицата, поставен от участниците в 26-та Българска полярна експедиция в чест на Националния ни празник 3 март.
Mонументът е в непосредствена близост до православния параклис „Св. Иван Рилски”. Така малката територия, на която са българската база „Св. Климент Охридски”, православният параклис, художествената галерия и паметникът на кирилицата, се превръща в силен духовен център.
Паметникът на кирилицата се осъществява, благодарение на дългогодишното българо-монголско сътрудничество на Антарктида и лично на монголския посланик проф. Лхамсурен Дугержав. Монголия е единствената неславянска държава, която пише на кирилица. Такъв монумент вече има в монголската столица.
Какво още е интересно да знаем за паметника на кирилицата, издигнат далеч от България, но който е неделима част от родината? В основата му са положени херметически затворени стоманени капсули, които съдържат пръст от Варна, Плиска, Преслав, Велико Търново, София и от гроба на кан Кубрат в Украйна.
Още за паметника, за неговото изграждане и въздействие, разказва проф. Христо Пимпирев, ръководител на националните ни експедиции и директор на Българския антарктически институт.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg