Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История и геополитика: Маркс и марксизмът

БНР Новини

На 5 май се навършиха 200 години от рождението на Карл Маркс. През 1845 – 1846 г. той заедно с приятеля си Фридрих Енгелс пише „Немска идеология“, където формулират своите нови възгледи за човешкото общество, наричани материалистическо разбиране на историята, или по-общо – марксизъм. Според марксизма всички форми на общественото съзнание са пряко определени от икономическите отношения и в този смисъл понятия като религия, морал, справедливост, любов, състрадателност губят своето значение. Хората, притиснати от своите икономически интереси и обособени в класи, разрешават противоречията си чрез кървав сблъсък – т.н. социална революция. Тази революция ще смени капитализма с комунизъм. Постулирайки необходимостта от радикална обществена промяна, но лишавайки социалния субект от всякаква морална определеност, Маркс и Енгелс тласкат човечеството към кървавите изстъпления на XX век. Интересно е, че левите интелектуалци, независимо от трагичния крах на комунистическия експеримент, продължават да търсят „обективното историческо значение на марксизма“, прекланяйки се пред „гениалността“ на неговия създател. В същото време дори Енгелс е писал, че наистина гениалният Хегел в своето творчество е бил ограничен от обема на своите собствени знания, както и от знанията на епохата, в която живее. Интересно, не се ли отнася това и до Маркс, който създал историческия материализъм на 27-28 години? И с какви ли знания е разполагал тогава? По тези и други въпроси разговаряме с доц. Янаки Стоилов от ЮФ на Софийския университет, известен ляв интелектуалец и политик от периода на „прехода“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54