В рубриката „Радиоавтограф“ ни гостува известният алпинист Атанас Скатов, който съвсем наскоро изкачи поредния осемхилядник в Хималаите. Роден е в Сливен и никога не е предполагал, че ще се запали по планините, защото като дете не обичал този вид туризъм. По професия е агроном, специалист по растителна защита и ентомология. Той е първият веган в света, изкачил най-високата точка на Земята - връх Еверест.
Провежда научен експеримент с изкачване на 14-те най-високи върха на Земята от човек, който не консумира животинска храна. До ден-днешен е изкачил 6 от тях над 8000 метра: Еверест, Манаслу, Анапурна, Макалу, Лхотце и Чо Ою. На 20 юни 2017 г. достига до връх Денали - 6194 м, първенец на Северна Америка. С това си изкачване стана първия българин завършил проекта „Седемте континентални първенци“ известен като Seven Summits.
За Атанас Скатов най-важното нещо при изкачването на върховете - независимо дали са планински или свързани с мечтите - е позитивното мислене. Когато мислим положително, привличаме добри емоции и събития, които ни помагат да продължим напред.
Трябва ли да бъде разрешено соловото изкачване и кой е следващият връх, към който се е насочил?
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg