Ако не сте от региона и не пътувате често до Покровник, Мощанец или Дамяница, имената на селищата може и да не ви говорят много. Те са част от голямата изненада за почитателите на археологията. Може би малко и за самите учени, поне до началото на мащабните строителни работи по ЛОТ 3 на АМ „Струма”, предхождани от сериозните археологически проучвания. Чудото вече е факт: разкрито е изключително богатство от находки по трасето на автомагистралата, преминаваща през територията на Благоевградска област. Над 400 от най-впечатляващите артефакти влизат в изложба „Автомагистрала Струма – пътят към Европа. Покровник, Мощанец, Дамяница – археологически проучвания по ЛОТ 3.”
Покровник и Мощанец са антични и късноантични селища от III-VI в. Дамяница е праисторическо селище от късен неолит до финален халколит (втората половина на VI хил. пр. Хр. до първата половина на IV хил. пр. Хр.), а находките са групирани в 5 теми: жители, занаяти, мода, ритуали и знаци. Затова като съвсем естествен идва и надсловът по известната фраза на Публий Теренций „Аз съм човек и нищо човешко не ми е чуждо”.
А как живеят самите учени, които обикновено остават встрани от общественото внимание? Какво ги радва, какво ги тревожи, вълнува? И как родената в Полша археоложка Малгожата Грембска-Кулов свързва професионалната и личната си съдба с България? – Да чуем интервюто, излъчено в предаването „А сега накъде?”.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg