Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката за името на Македония: ще има ли Армагедон?

Следващите 24 часа и/или няколко поредни дни са критични за Балканите, твърдят анализатори

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция осъмна днес в очакване на поредни грандиозни протести в десетки градове против преговорите по спора за името на Македония. Според организаторите целта е да се припомни на правителството, че гръцкият народ е против всякакви отстъпки за името „Македония“, а управляващите трябва да зачитат волята на народа. Днешните протести са продължение на февруарските от 2018 г. в Атина и Солун, когато плакатите крещяха: „Македония е гръцка“.
Как Гърция се готви да протестира анализира в директно включване от Атина журналистът Бойка Атанасова.

Българското правителство одобри българските представители в състава на съвместната Комисия по исторически и образователни въпроси, която ще решава споровете с Македония, още  в края на месец май. Създаването й бе учредено с подписания Договор за добросъседство. Комисията ще работи на паритетен принцип и предстои да заседава през юни т.г. От българска страна са известни ръководителите на Комисията, но в ефира на БНР днес се чу гласът на български граждани от София и други градове в анкетата на Валери Леков, който зададе въпроса: „Какво трябва да бъде името на Македония?“
Финални щрихи в разговора за името на Македония дава балканистът Райна Асенова, която анализира пресъздаденото в ефира, както и осветява ситуацията в Македония чрез представянето на ключови моменти от положителния и отрицателния сценарий, като изненадва и със своето предложение за „Кръстница“ на Балканската ни съседка - чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос“ в Приморско

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..

публикувано на 13.12.24 в 08:51