Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История и геополитика: Д-р Петър Берон за Българския преход и патриотизма

БНР Новини
Д-р Петър Берон в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Във връзка с 30-годишнината от създаването на Комитета за екологична защита на гр. Русе разговаряме с д-р Петър Берон за измеренията на безкрайния български преход и възможните перспективи пред България. Д-р Берон е един от най-неконвенционалните и атрактивни участници в политическите събития от последните 30 години. Роден през 1940 г. в семейство със забележителни национални традиции. По бащина линия е потомък и съименник на автора на Рибния буквар, а по майчина – на началник на Генералния щаб на армията от 20-те години на XX век. В същото време д-р Берон е голям български зоолог, изследовател на природата и пътешественик, посетил над 90 страни. Дълги години е директор на Националния природонаучен музей при БАН. Логично с началото на промените се включва в екологичното движение, запазвайки традиционните за семейството си патриотични убеждения.

Според Петър Берон СДС е изиграло своята роля, унищожавайки комунизма. Падането му от политическата сцена смята за естествен процес. „Кой си спомня сега за „Солидарност?“ – пита реторично той, макар „Солидарност“ никога да не е била политическа сила. За разрухата в селското стопанство, обаче обвинява тогавашния ръководител на СДС Жельо Желев. Макар да се определя като патриот, д-р Берон се обърква пред понятието консервативен, свързва го с Консервативната и екологична партия на Филип Димитров. Както се казва, заради Илия е намразил и св. Илия… Все пак той е впечатлен от резултатите, постигнати от страните с национално-консервативно управление, каквито са Унгария и Полша, но счита, че те са „други хора, друг народ“. В заключение д-р Берон препоръчва едно ново управление на страната да се държи достойно и не се превръща в просител на нечие благоволение или милосърдие, а да разчита на собствените си сили.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55