Премиерът Бойко Борисов заяви, че в никакъв случай няма да сключи двустранно споразумение за връщане на бежанци в България от Германия. Министър-председателят каза това на извънредната среща по миграцията в Брюксел.
Борисов каза това в отговор на предложението на германския канцлер Ангела Меркел, която предлага двустранни или тристранни споразумения между страните-членки с идеята за вторично придвижване на мигрантите:
"Категорично казах против. Трябва да бъдем справедливи. Това г-жа Меркел като двустранни споразумения може да го поиска тогава, когато границите - външните са надеждно на 100% затворени."
На въпрос дали е консултирал страни като Албания за идеята си за изнесени центрове, премиерът отговори:
"Изрично за Албания въобще не е говорено. Аз защитих и Западните Балкани, като говорих за Европа, а не за части само от ЕС. Защото еднакво мили са ми Македония, Албания, Сърбия и всички останали. Така, че ние говорим за територията на цяла Европа, а не само за държавите-членки."
Премиерът заяви, че е получил подкрепа на френския президент Макрон за тази своя идея:
"Абсолютно ме подкрепи. Даже като слизах при вас изрично ми каза – "Много ти е добра позицията, много подредена, много практически издържана, много реална. А и ти го направи, така че видяхме как става – имаш споразумение с изнесен център с Турция, имаш добре защитена граница и ето ти го резултата на графиката."
По повод мерките, които трябва да се предприемат, премиерът каза:
"Аз много ясно съм заявявал винаги, че паниката не е добър съветник. Повтаряме същите упражнения вече няколко години за нещо, което би могло да бъде решено по бърз начин от всички държави членки на ЕС, а и не само от тях, защото и страните от Западните Балкани, които не са част от Съюза също трябва да бъдат защитени. С една дума - има три неща, които трябва да се направят и то едновременно - незабавна защита на външните граници на ЕС, вътре, тези, които са в страните членки - да бъдат върнати от там, където са дошли и третото измерение е споразумения с трети страни - Турция, Тунис, Йордания, където ние да подпомагаме и по най-хуманен начин да се грижим за всички, бягащи от войната хора в изнесени центрове".
"Тогава релокацията, за която сега говорят, беше в наша полза. Затова искахме да подпишем да не могат да останат в България и Гърция, да могат да ги вземат в Европа. Сега понеже наводнихме тези държави, те също, останали под натиск, казват: "Да, но да върнем една част по тези държави на произход". Затова ние направихме това предложение - затваряме границите, пращаме в трети страни."
Лидерите на Европейския съюз обсъдиха контрола на миграцията на извънредна среща в Брюксел, в която ще участва и премиерът Бойко Борисов . Дискусиите се съсредоточиха върху три въпроса: външно измерение на проблема, граничен контрол на външните граници..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg