Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подводното археологическо лято 2018

БНР Новини
Подводни археологически проучвания край Несебър
Снимка: Център за подводна археология – Созопол

Кои потънали праисторически селища ще бъдат проучвани това лято от българските подводни археолози? С какво акваторията на Варненското и Белославското езеро (Варненско-Белославски езерен комплекс) предизвиква интереса на учените? Какви тайни за Ранната бронзова епоха крие заливът пред устието на река Ропотамо? Подробности научаваме от д-р Калин Димитров, директор на Центъра за подводна археология – Созопол.
Д-р Калин ДимитровДокато повечето хора свързват представите си за лятото и морето с плажен отдих и развлечения, за специалистите по подводна археология това е период на усилена работа.
Самият д-р Димитров работи в областта на праисторията. Участвал е в екипа на изследователския кораб Havila Subsea в рамките на проекта Black Sea MAP. Мащабните проучвания обхващат широк спектър от теми за промените в Черно море, които стават в продължение на хилядолетия. Част от резултатите може да видим до 30 юли т.г. под формата на атрактивна изложба в Културен център „Морско казино“, Бургас. Изложбата е по повод избора на Бургас за домакин на Европейския морски ден 2018, изключително високо признание за града. Досега домакини на престижните прояви са били Брюксел, Рим, Гьотеборг, Атина и Бремен, а през 2019 г. Европейският морски ден ще е в португалската столица Лисабон.
Проявите у нас са посветени и на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. В Бургас си дадоха среща политици, представители на морския транспорт и на различни отрасли в икономиката и науката. Проведоха се още 57-ата Национална археологическа конференция и Годишното заседание на Асоциацията на българските археолози.
Езикът на учените се отличава със специализирана информация, термини, години, исторически епохи. Но изложбата, озаглавена „Скритите тайни на Черно море“ е достъпна и привлекателна за широката публика. Представени са любопитни артефакти от морската ни история и 3D макети на потънали кораби, открити при последните проучвания на морското дъно. Да пожелаем на българските учени успешно подводно археологическо лято.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27