Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ХVІ Международен панаир на традиционните занаяти в Етъра

БНР Новини
Снимка: etar.org

Етнографският музей на открито „Етър“ е домакин на поредната, вече за 16-и път, международна среща на майсторите на традиционни занаяти и техните почитатели – туристите. В Панаира до 9 септември се включват майстори от 13 страни:  Азербайджан, Германия, Естония, Иран, Латвия, Литва, Република Южна Африка, Румъния, Русия, Сърбия, Украйна, Унгария и България. 27 са чуждестранните гости, а 54 – българските участници. Щом на едно място се съберат толкова много сръчни хора, не минава без майсторска надпревара. Тази година, впрочем и за първи път в историята на панаира, се съревновават каменоделците. Интересното е, че в съвременността този занаят не е запазена територия само за мъжете. В надпреварата участват и две жени – Индия Кърмова от София и Цветелина Ангелова от Пловдив. С интерес и любопитство публиката следи и представянето в Младежката секция, сега с участието на ученици от Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман, област Враца. Да, това е същото село, за което Любен Каравелов споменава в „Българи от старо време“ (1867): „Кунино, Радювене, Горня и Долна Скравена, Ихтиман и Копривщица се славят с красотата на жените“. В селото се намира единственото на Балканския полуостров училище по каменообработване.
Победителят от Майсторската надпревара става носител на голямата награда Сребърна хлопка, а от Младежката секция – на Бронзова хлопка. Георги Георгиев, уредник в Етъра, знае още за майсторската надпревара.





Всеки панаир зарежда с добро настроение, а домакините са помислили за гостите да има много атракции, музика, изненади. За  тях разказва Росица Бинева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Велев

Нови кедрови дървета са открити в подводната вкаменена гора край Созопол

Природният феномен "Подводна вкаменена гора" е открит на около 18 метра дълбочина в района между гр. Созопол и островите Св. Иван и Св. Петър. Мястото е уникално в световен мащаб, тъй като вкаменени дървета под вода има на много малко места. Смята се, че нашата "Вкаменена гора" е на около 20 милиона години, според геолозите. Първите..

публикувано на 15.08.25 в 10:00
Анита Гергова

Отговорност или осъзнатост е родителството

"Казвам се Анита Гергова и съм горда майка на четири породени деца. Те са моето вдъхновение да се свържа с Адел Фабер и Илейн Мазлиш и да поема отговорността и ангажимента да разпространя техните световно признати курсове сред българските родители и всички хора, работещи с деца." За това къде и кога се поставят граници между родители и деца,..

публикувано на 13.08.25 в 09:35
Георги Костадинов

Еврика! Успешни българи: Георги Костадинов

"За всички ученици е важна мотивацията, а Гошо е изключително мотивиран. И изпълнен с желание да помага на другите." Това казва за Георги Костадинов неговата учителката в Бургаската природо-математическа гимназия Мариана Анастасова.  На юнската сесия той успешно взе и последния си изпит за тази учебна година и от есента ще е второкурсник във..

публикувано на 11.08.25 в 17:00
Аглика Икономова, проф. Диана Гергова, арх. Александър Стайнов и проф. д-р арх. Николай Тулешков (от ляво надясно)

Недвижимите културни паметници в България се рушат

В последните десетилетия, след приемането на Закона за културното наследство (ЗКН) през 2009 г., нашето недвижимо национално наследство, нашите старини бяха оставени на произвола на съдбата и природните сили, се казва в документ-петиция, изготвен от група експерти и интелектуалци в България.  "Поставяме настоящия документ на обсъждане пред..

публикувано на 11.08.25 в 11:15

Иолина Василева: Градът Ухан в Китай е ултрамодерен и гостоприемен

Магистратурата ѝ по "Междукултурна комуникация и превод с китайски и български език" от Софийския университет е добавка към другата от НБУ по "Международни отношения и дипломация". Тя е живяла в Китай, учила е в тамошен университет и е създател на Фейсбук страницата "С обич от Китай", която няма начин да не ви е попадала в мрежата с любопитните..

публикувано на 10.08.25 в 12:15