Можеш да си пътешественик, дори без да излизаш от къщи. С книга, със стандартен или електронен пътеводител – телефон, таблет, компютър, да „посещаваш“ местности, градове и страни, да се наслаждаваш на вдъхновяващи гледки. Но най-приятно е човек да се отдаде на пътешествия и приключения сред реални гори и планини, на някой морски, речен или езерен бряг, в средището на известен космополитен град или по тихите, романтични улички на забравено от времето село… 27 септември е обявен за Световен ден на туризма. На този ден през 1970 г. е приет уставът на Световната туристическа организация. А 9 години по-късно, през 1979 г. в испанския град Торемолинос (първият курорт на Коста дел Сол, в близост до Малага), Генералната асамблея на Световната туристическа организация (The World Tourism Organization, UNWTO) решава 27 септември да се празнува като Световен ден, заради изключителния принос на отрасъла в глобалната икономика, култура, развитието на международното сътрудничество, социалния живот, насърчаването на мирните процеси в света. Чества се от представителите на широк кръг професии от туристическите и транспортните фирми, хотелите, ресторантите, спа обектите, музеите, галериите. Празнуват екскурзоводи, планински и водни спасители, представители на здравните, алтернативните, селските, екологичните форми на отдих, на приключенията и екстремните видове спорт, изобщо всички ангажирани с безопасното, приятно и смислено провеждане на свободното време. Туризмът е уникален отрасъл. Парадоксалното е, че той осигурява 10% от приходите в световната икономика, дори в условия на глобални кризи, бедствия и епидемии. Туризмът е мир, приемане на другия, на неговите различия. Развитието на услугите внася стабилност и устойчивост. За насърчаването на тази сложна и многообразна индустрия изключително много допринасят новите технологии, които осигуряват бърз достъп до информация: съпоставяне на дестинации, качество, цени, услуги. Всяко година празникът преминава под определено мото. През 2018-а темата е “Туризмът и дигиталната трансформация”. Дигитализацията променя поведението и начина ни на общуване. Какви актуални тенденции „движат“ съвременното предлагане при избора на мястото за пътуване, начина на отдих, цените и качеството на услугите? Има ли скрити механизми, когато избираме самолетна дестинация, за да бъде полетът по-евтин? И къде най-вече пътуваха българите това лято? Ванина Хаджиева е приготвила интересна и полезна информация.
Крал Чарлз Трети е идвал два пъти в България още докато беше обикновен принц – през 1998 и 2003 година. Но не си купи имот. А кореспондентът на БТА в Букурещ Мартина Ганчева разкри, че той има най-малко две къщи в Румъния. Помолих я да разкаже малко повече за недвижимостите и сантимента му към съседната държава. Красивата дама, според мен, е..
"Архитектурата е изкуство, което е съобразено с логиката и е подчинено на много технически изисквания", така арх. Полина Паунова от Пловдив обяснява избора си на именно тази професия. Случайно или не, с нея се срещнахме на един от археологическите обекти в центъра на някогашния Филипопол. Така градът със своите древни останки и днешни шумове се вписа в..
21-вият национален симпозиум "Полимери 2025" с международно участие се проведе oт 29 юни до 2 юли в Казанлък. Началото на форума е поставено през 1967 г., като през годините той се утвърди като най-значимото събитие в областта на полимерната наука в България, предоставящо възможност за представяне на научни резултати, обмен на идеи и развитие на..
През есента Велико Търново ще бъде домакин на Международното изложение "Културен туризъм". Традиционно, сред неговите двигатели и организатори е доц. д-р Соня Алексиева, преподавател по туристически пиар. Тя ни разказва развълнувано за предстоящите инициативи на изложението, чието 20-о издание предстои. За да запазят спомените на българските и..
Първите експерт оценители на културни и художествени ценности получиха своите свидетелства. Акцентът в програмата за следдипломна квалификация "Управление и оценка на културни и художествени ценности", реализирана в Института за следдипломна квалификация в УНСС, е поставен върху процеса на оценяване на културни ценности и художествени..
За първи път в Европа ще бъдат изложени фрагменти от костите на човешкия предшественик Луси , на възраст около 3 милиона години . От днес експонатите..
"Архитектурата е изкуство, което е съобразено с логиката и е подчинено на много технически изисквания", така арх. Полина Паунова от Пловдив обяснява..
В Горна Оряховица гостуват поети от Сандански . Те ще изнесат поетичния си пърформанс "Разговор със сянката" в Художествена галерия "Недялко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg