Мартин Цонев е роден през 1973 година в Русе. Завършва гимназия с профил вътрешна архитектура, но учи и като извънреден ученик в музикалното училище в града. През 1998 година завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” със специалност оперно пеене. Специализира в Оперното студио в Грац и в Международния оперен център в Амстердам. Професионалния си дебют прави през 1996 в Русенската опера със „Севилският бръснар” от Росини (Дон Базилио).
Утвърждава се на европейската оперна сцена още с първите си изяви. Играе в „Лучия ди Ламермур” в Бордо и Лисабон, в „Атила” в Ротердам, в „Сватбата на Фигаро” и „Бохеми” във Виенска Фолксопера. От 2002 година той е солист в Операта в Бон, където прави забележително голям репертоар. Изпълнява централните басови партии в оперите „Дон Жуан”, „Сватбата на Фигаро”, „Севилският бръснар“, „Пепеляшка”, „Лучия ди Ламермур”, „Любовен еликсир“‘, „Макбет”, „Силата на съдбата”, „Трубадур”, „Аида”, „Риголето”, „Симоне Боканегра”, „Фауст”, „Евгений Онегин”, „Хофманови разкази”, „Лулу“. Самият той споделя, че изпитва голямо удоволствие от участието си и в камерни и кантатно-ораториални концерти.
Певецът е лауреат на няколко международни конкурса.
Мартин Цонев е изключително ярък артист с много интереси, с широка обща култура, разкошен глас и безспорен актьорски талант.
В звуковия файл можете да чуете част от разговора с него.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg