"Много сме далеч от каквото и да било решение на въпроса за Косово и Метохия." Това заяви сръбският президент Александър Вучич на среща в Кремъл с руския си колега Владимир Путин.
На много добър руски език Александър Вучич благодари на Владимир Путин за твърдата позиция на Русия в защита на международното право и жизненоважните национални интереси на Сърбия. Вучич се ангажира и занапред да пази военния неутралитет на страната си и добави: "Както вече знаете, ситуацията на Западните Балкани е много сложна и Сърбия като държава ежедневно се сблъсква с многобройни провокации. Независимо от стремежа ни да достигнем компромис и да поддържаме мира и стабилността, много сме далеч от каквото и да било решение на въпроса за Косово и Метохия."
Белград разчете като поредна провокация разходката през почивните дни на косовския президент Хашим Тачи в населената предимно със сърби северна част на бившата югославска провинция. На свой ред руският президент Владимир Путин изрази готовност да обсъди въпроса за Косово, като същевременно акцентира върху ръста на двустранния стокообмен и на руските инвестиции в сръбската икономика.
В същото време косовският президент Хашим Тачи отправи предупреждение, ча ако сегашният "благоприятен момент" за преговори не бъде използван, ще настъпи ново десетилетие на "замразен конфликт" със Сърбия. Тачи заяви това в Женева, където се проведе среща между лидерите от Западните Балкани.
Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич, която също участва във форума, заяви, че Белград е готов да признае Косово още тази година, но само като "автономна провинция на Република Сърбия".
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg