Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хераклея Синтика - винаги изненадваща и привлекателна за туристите

БНР Новини
Статуята, открита по време на разкопките в Хераклея Синтика тази година от екипа, ръководен от доц. Людмил Вагалински
Снимка: Archaeologia Bulgarica

Хераклея Синтика се превърна в любимо и много посещавано място от туристите. Древният град непрекъснато поднася нови открития. Поредна сензация бе намирането на впечатляваща статуя и ценни надписи. Находките поставят поредните въпроси пред историците и широкия кръг почитатели на археологията. Как са се развивали контактите в региона? Чия е статуята? Какви са ролята и значението на града в древността? А потокът от туристи не спира. Археологическият обект се намира на много благоприятно от гледна точка на инфраструктурата и достъпността място: в Благоевградска област, недалеч от границата по пътя България - Гърция, в близост до друга позната и на българи, и на чужденци забележителност- село Рупите, община Петрич.
Как Хераклея Синтика допринася за по-доброто опознаване и съхраняване на културно-историческото наследство, а така също за устойчивото развитие на туризма и на местната икономика? Отговорите на доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН и ръководител на археологическите проучвания на Хераклея Синтика, можета да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22