Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хераклея Синтика - винаги изненадваща и привлекателна за туристите

БНР Новини
Статуята, открита по време на разкопките в Хераклея Синтика тази година от екипа, ръководен от доц. Людмил Вагалински
Снимка: Archaeologia Bulgarica

Хераклея Синтика се превърна в любимо и много посещавано място от туристите. Древният град непрекъснато поднася нови открития. Поредна сензация бе намирането на впечатляваща статуя и ценни надписи. Находките поставят поредните въпроси пред историците и широкия кръг почитатели на археологията. Как са се развивали контактите в региона? Чия е статуята? Какви са ролята и значението на града в древността? А потокът от туристи не спира. Археологическият обект се намира на много благоприятно от гледна точка на инфраструктурата и достъпността място: в Благоевградска област, недалеч от границата по пътя България - Гърция, в близост до друга позната и на българи, и на чужденци забележителност- село Рупите, община Петрич.
Как Хераклея Синтика допринася за по-доброто опознаване и съхраняване на културно-историческото наследство, а така също за устойчивото развитие на туризма и на местната икономика? Отговорите на доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН и ръководител на археологическите проучвания на Хераклея Синтика, можета да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10