Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Карамфилов: Казаното от Валери Симеонов е последната капка, която изтече в чашата на антихуманността

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

„Казаното от този човек (Валери Симеонов) е последната капка, която можеше да изтече в чашата на антихуманността. Мен не ме плаши толкова казаното от Валери Симеонов, колкото ме плаши това, че стои зад думите си и с една доволна усмивчица каза, че е казал истината“ – това сподели в ефира на „Нашият ден“ поетът Росен Карамфилов.

По темата за протеста на майките, нараснал от движение за социална реформа, в искане на оставка на вицепремиера Валери Симеонов, в ефира се включиха политилога Първан Симеонов и председателя на УС на АИКБ Васил Велев.

Ето част от техните становища:
Първан Симеонов: „В България често коалиция е мръсна дума. Ето в такива случаи разбираме защо. Много трудно е вземането на решение и най-трудно изглежда най-простото – министър-председателят да вземе решение, да спретне ръкави, нещо да направи. Доста тежка ситуация, особено пък за него, знаете че той има доста силово политическо излъчване. Генерално това е неговия проблем в последните няколко месеца след европредседателството. Като че ли той не може да намери някакъв нов сюжет, който да разкаже и по всичко личи, че предпочита буквално и преносно да е извън нещата.“

Васил Велев се съсредоточи основно в несъвършенствата според Асоциацията на индустриалния капитал в България към проектозакона за хората с увреждания: „Имаме 9 основни забележки, направени от хора с увреждания, които работят за нашите работодатели и не са бюджетно финансирани. Стъпвайки на ТЕЛК, на експертните решения на ТЕЛК, който не е реформиран, който е пропит от корупция и е източник на разхищения, този закон няма как да проработи по-добре. Да, ще се изхарчат едни 150 милиона в повече, но това няма да реши проблемите на хората“.

Според събеседниците в студиото важният разговор сега трябва да бъде Проекта за закон за хората с увреждания и неговата ефективност.

Всички аргументи в тази посока и становищата на събеседниците можете да чуете в прикачения аудиофайл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12