Първия път, когато влязох в Столична библиотека, в нея нямаше нито една книга. По пода се търкаляха отломки, счупени стъкла и люспи мазилка. По стълбищата не слизаха и не се качваха читатели, нямаше го типичния библиотечен шепот, залите ехтяха празни. Дори и в този момент, обаче, подготвената за взривяване стара сграда на библиотеката беше отворила врати за култура – в една от читалните се играеше съвременна пиеса. Годината беше 93, а софиянци преживяваха тежко поредното „прераждане“ на библиотеката.
Откакто преди 90 години тогавашният кмет ген. Владимир Вазов поставя началото на Столична библиотека, постоянно растящият книжен фонд се мести няколко пъти. По време на бомбардировките през Втората световна война книгите са евакуирани, а сградата на площад „Бански“ изгаря напълно. Днес Столична библиотека има няколко филиала, фонд от над 1 млн. книги, предлага мултимедийни услуги и обучения, организира театрални, музикални и разбира се литературни събития. Този вторник деветдесетгодишнината ѝ беше отбелязана в присъствието на представители на всички големи културни институции в страната с честване, концерт, изложби и юбилейна научна конференция „Библиотеката в / и града“.
В репортажа от честването ще чуете заместник кмета по културата доц. Тодор Чобанов, Емилия Милкова, директор на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна, началника на столичния инспекторат по образованието Ваня Кастрева и председателя на Държавната агенция „Архиви“ Михаил Груев с лични думи извън официалните адреси. Ще чуете и директора на Столична библиотека Юлия Цинзова с очакванията ѝ за бъдещето на най-голямата регионална библиотека в страната.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg