Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столична библиотека отбелязва деветдесетия си юбилей

БНР Новини
Снимка: БТА

Първия път, когато влязох в Столична библиотека, в нея нямаше нито една книга. По пода се търкаляха отломки, счупени стъкла и люспи мазилка. По стълбищата не слизаха и не се качваха читатели, нямаше го типичния библиотечен шепот, залите ехтяха празни. Дори и в този момент, обаче, подготвената за взривяване стара сграда на библиотеката беше отворила врати за култура – в една от читалните се играеше съвременна пиеса. Годината беше 93, а софиянци преживяваха тежко поредното „прераждане“ на библиотеката.
Откакто преди 90 години тогавашният кмет ген. Владимир Вазов поставя началото на Столична библиотека, постоянно растящият книжен фонд се мести няколко пъти. По време на бомбардировките през Втората световна война книгите са евакуирани, а сградата на площад „Бански“ изгаря напълно. Днес Столична библиотека има няколко филиала, фонд от над 1 млн. книги, предлага мултимедийни услуги и обучения, организира театрални, музикални и разбира се литературни събития. Този вторник деветдесетгодишнината ѝ беше отбелязана в присъствието на представители на всички големи културни институции в страната с честване, концерт, изложби и юбилейна научна конференция „Библиотеката в / и града“.
В репортажа от честването ще чуете заместник кмета по културата доц. Тодор Чобанов, Емилия Милкова, директор на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна, началника на столичния инспекторат по образованието Ваня Кастрева и председателя на Държавната агенция „Архиви“ Михаил Груев с лични думи извън официалните адреси. Ще чуете и директора на Столична библиотека Юлия Цинзова с очакванията ѝ за бъдещето на най-голямата регионална библиотека в страната.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Папазов

Радослав Папазов: Живот между преводите и футбола

Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор. Папазов разказва за интереса си към скандинавската култура и митология, който го отвежда до двата езика, с които си служи като преводач. Той е преводач на романи от Юнас Юнасон, а първият му голям..

публикувано на 24.04.25 в 09:49

Международният уличен фестивал 6Fest – карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи, театромат

Международният уличен фестивал 6Fest – от 24 до 27 април в Пловдив – ще премине с г игантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие. 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Четирима са претендентите за театралната награда "Слави Шкаров" тази година

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..

публикувано на 23.04.25 в 16:18
Кирил Кадийски

Кирил Кадийски: За поезията и второто значение на думите

Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..

публикувано на 23.04.25 в 16:00
Проф. Михаил Неделчев

Проф. Михаил Неделчев представя "Литературният персонализъм"

За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..

публикувано на 23.04.25 в 15:54