„Море“ е заглавието на новата изложба на Спартак Дерменджиев в галерия „Стубел“, която ще продължи до 15 ноември. В нея авторът показва скулптура и живопис, или както пише той в текста, съпровождащ събитието „скулптури, които са живопис и живопис, която вие ще кажете какво е“. Изложбата е лична, носталгична, романтична. „Всички решителни промени, настъпили в живота ми, са свързани с морето“, споделя художникът. Макар да се е връщал на същите тези места, след последните му пътешествия обаче не последвали промени, което накарало авторът да започне да се пита – изтощено ли е морето, сърдито ли ми е или ме е забравило? „Морето без приятели не е море“, признава. За да му се отблагодари за щастието, подкрепата и незабравимите моменти, които му е дало, Спартак Дерменджиев създава тази изложба, която е и един вид дар, може би и равносметка.
„Изминаха много години и събрах тези дарове. Това е автобиографична изложба без претенции за пълнота. Това е изповед без претенции за достоверност. Рисувах реални места, реални хора и случки. Рисувах обикновените-необикновени неща и вие ще се разпознаете като участници. Рисувах морето, както природата го е създала. Рисувах хората, както майка ги е родила – с едничкото им желание да бъдат щастливи. Да забравят, да избягат, да се преродят, да се слеят с морето, да бъдат част от природата“, пише той. „Морето има някаква сила, като божество е. Дори там да се случват на пръв поглед незначителни неща, след време те покълват. Морето решава всичко.“
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..
Гост в "Нашият ден" е Розита Еленова – актриса и режисьор, както и експерт в областта на културата, отдаден на опазването на театралното наследство и развитието на младите таланти. Еленова е организатор на ежегодния фестивал "Workshop Еленов", който всяко лято предлага театрални работилници за деца и тийнейджъри в столицата. Тя е и автор на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
Новоизлязлата монография "Българската драматургия" на чешкия професор и мисионер Франк Волман ще бъде представена на 30 април от 18.00 ч. в Музея на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg