Евродепутатите ще гласуват днес преговорната си позиция за следващия дългосрочен бюджет за периода 2021-2027 година. Очаква се те да настояват за повече пари за младите, за научни изследвания, за растеж и заетост както и за борба с климатичните промени. По процедура бюджетът се приема от Съвета на Евросъюза с единодушие след консултация с Европейския парламент. За да влезе в сила, документът трябва да бъде ратифициран от всички държави-членки.
Eдин от сериозните въпроси преди приемането на финансовата рамка за следващия седемгодишен период остава как новите предизвикателства като миграцията, отбраната и сигурността да получат достатъчно финансиране, без да намаляват парите за селскостопанска и кохезионна политика. Многогодишната финансова рамка ще трябва да се съобрази и с оттеглянето на Великобритания - един от големите нетни платци на средства към бюджета на Евросъюза. Стои и въпросът дали достъпът на средствата да бъде поставен в зависимост от спазването на определени условия, като фундаментални ценности на Евросъюза и върховенството на закона.
Дебатът за бъдещия бюджет на Съюза започна в рамките на Българското европредседателство и ще бъде предаден от Австрия на Румъния - следващата страна, която ще е председател на Съвета от 1 януари. Евродепутатите очакват постигането на споразумение със Съвета преди европейските избори през май догодина. След като бъдат завършени позициите, споразумението трябва да се ратифицира от националните парламенти.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg