Тази събота ще ви отведем на опера в Театро Реал – Мадрид. Ще слушате „Глориана” от Бенджамин Бритън с документален запис от спектакъла на операта, състоял се на 14 април 2018 г. Два дни след премиерата, осъществена в испанския оперен театър в коопродукция с Английската национална опера и Фламандската опера. В спектакъла участват хорът и оркестърът на Театро Реал с диригент Айвър Болтън, а солистите са: Анна Катерина Антоначи, Леонардо Капалбо, Пола Мърихи, Дънкан Рок, Софи Бевън, Лий Мелроуз и др.
Защо Бритън нарича операта, посветена на Елизабет II и изпълнена по време на тържествата, съпътстващи нейната коронация през 1953 г. - „Глориана”? Това заглавие веднага ни препраща към славната предшественица на Нейно Величество – легендарната кралица на Англия Елизабет I. Дъщеря на крал Хенри VIII от брака му с Ан Болейн, тя е последният монарх от династията на Тюдорите. Останала неомъжена (освен, както казвала, за своето кралство и за всички поданици в него), е наричана с прозвището „Кралицата дева“ (The Virgin Queen) или „добрата кралица Бес“ (Good Queen Bess). А след английската победа над Испанската армада през 1588 г., народът я възславил „Глориана” (Gloriana).
Операта на Бритън е базирана по биографичния роман на Литън Стрейчи „Елизабет и Есекс: трагична история” (1928 ). В текста либретистът Уилям Пломър умело съчетава архаични и съвременни форми на английския език. По подобен начин и в музиката на композитора, личният му стил се преплита със звуковия аромат на елизабетинската епоха. „Глориана” не е най-успешната опера на Бритън. Може би и заради консервативността на някогашната английска публика, за която било проява на не добър вкус личните емоции да бъдат излагани на показ. Още повече, когато се отнася до иконата на британската история Елизабет I.
В операта мъдрата и образована кралица се разкъсва между държавническия си дълг и любовта към много по-младия от нея граф Робърт Есекс. Той предава нейното доверие и я принуждава за доброто на кралството да го осъди на смърт. Световна премиера на творбата е на 8 юни 1953 г. в Кралския оперен театър Ковънт гардън в Лондон под диригентството на Джон Причърд, в главните роли на Елизабет и граф Есекс са Джоан Крос и Питър Пиърс.
Съдържание на операта „Глориана” от Бенджамин Бритън
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg