С постановка на „Мефистофел” от Ариго Бойто започва новият 88-ми сезон на съботните радиоматинета на живо от Ню Йорк – най-продължителната програма за класическа музика в историята на радиото, устояла без прекъсване превратностите на обществените нагласи, художествени вкусове и модни увлечения! Много оперни звезди като Херман Прей, Кирстен Флагстад и Кири Те Канава правят своя дебют в Метрополитън опера именно в спектаклите, включени в програмата на директните радиопредавания.
Спектакълът на „Мефистофел” от Бойто се представя в Ню Йрок за пръв път от 2000 година досега. В главната роля е носителят на наградата „Ричард Тъкър” Кристиан Ван Хорн. Партнират му други оперни звезди: Майкъл Фабиано като Фауст – ученият, който сключва сделка с дявола за душата си; Анджела Мийд като невинната Маргарита и Дженифър Чек като Елена от Троя. Диригент е Джоузеф Коланери, който е в състава на нюйоркския оперен театър от 1998 година, а през 2000 дебютира официално с „Бохеми“. Ще бъде изключително интересно да наблюдаваме четворен дебют: и четиримата певци дебютират в своите роли – нещо, което не се е повтаряло досега в „Метрополитън” от сезона 1999/2000.
Духът, който винаги се отрича или борбата между светлината и тъмнината в човешката душа е основната драматургична линия в творбата. Но облогът за душата на д-р Фауст завършва с победа на злото в Гьотевата трагедия, за разлика от операта на Бойто. Италианецът е провокиран за написването на своята творба и от възмущение – според Бойто, популярната опера „Фауст“ на Гуно доста повърхностно и лековато интерпретира сюжета. Бойто е и автор на либретото на своя „Мефистофел“, като използва цели пасажи от оригиналния шедьовър на Гьоте.
Изпълнителски състав:
Кристиан Ван Хорн, бас – Мефистофел
Анджела Мийд, сопран – Маргарита, обикновено момиче
Майкъл Фабиано, тенор – Фауст, учен
Дженифър Чек, сопран – Елена, (Хубавата Елена)
Теодора Ханслоу, контраалт – Марта, съседка на Маргарита
Раул Мело, тенор – Вагнер, ученик на Фауст
Саманта Ханки, контраалт – Панталис, придружител на Елена
Едуардо Валдес, тенор – Нерео, гръцки старейшина
Хор и оркестър на Метрополитън опера
Диригент – Джоузеф Коланери
Съдържание на операта „Мефистофел” от Ариго Бойто
Музикалният редактор Албена Велева се включи по телефон от Банско, за да сподели впечатления и да очертае акцентите в програмата на джаз фестивала, който ще продължи до 10 август. По думите ѝ, днес е осмият ден от събитието, което събира любители на джаза от цялата страна и предлага богата палитра от стилове и изпълнители. Велева разказа, че..
За първи път в историята си и за всеобща радост, тази година Банско джаз фестивал продължава 10 дни. В 28-oто му издание от 1 до 10 август участват близо 200 български и световни джаз изпълнители, включително от САЩ, Япония, Канада, Франция и Швеция. Джаз академията на фестивала вече носи името на Милчо Левиев. В града звучи музика от три..
Тази година в програмата на Банско джаз фестивал се открояват няколко забележителни "първи пъти" – легенди на джаза, които по една или друга причина не са имали досега среща с българската публика, а сега са част от пъстрата програма на фестивала. Такива са, например, Nils Landgren, Catherine Russell, Anat Cohen и John Beasley (като лидер на трио),..
Шведската китарна легенда Ингви Малмстийн ще отбележи 40 години на сцената със специален концерт в София. Събитието ще се проведе на 10 август в клуб Joy Station и ще бъде част от световното му юбилейно турне, посветено на четири десетилетия безкомпромисно влияние в рок и метъл музиката. Бах. Антонио Вивалди. Джими Хендрикс. Пражката филхармония. И..
Warm Waves/"Топли вълни" е сантиментален албум, който включва теренни записи от пътуването на експерименталния музикант Мирян Колев до Малайзия през 2024 г. Записани в обекта на ЮНЕСКО Джорджтаун и околностите на остров Пенанг, те улавят топли спомени в звук. Градските улици, плажовете, религиозните храмове, цикадите в джунглата, звуците на..
"Аз избрах професията на геодезиста, защото има движение, а работата на бюро не ме привлича. Свързването със земята е нещо, което ми е присърце, сподели..
"Времето на редактора" в петък, на 8 август, е посветено на 80-ата годишнина от рождението на германския режисьор Вим Вендерс. Вим Вендерс е един от..
Снежана и Михаил Караянчеви живеят в с. Здравец край Варна и градината в двора на къщата им е истински предцивилизационен рай. В нея липсва само..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg