Група от 31 бежанци, които от 20 години са блокирани и живеят в британска военна база в Кипър, получиха разрешение за влизане и постоянно пребиваване във Великобритания. След поредица от откази и съдебни дела Лондон слага край на дългата битка поради „изключително необичайните обстоятелства”.
Решението идва точно преди Върховният съд на Великобритания да изслуша делото на шестте бежански семейства, наброяващи общо 31 души. Британското правителство е предложило да уреди благоприятно за тях 20-годишния случай, но без да поема отговорност за изключително дългото му забавяне, съобщи адвокатската кантора, която представлява бежанците.
Съдебната битка на шестте семейства да получат разрешение за влизане в Обединеното кралство продължи почти 4 години, с редица откази, включително и от Тереза Мей, тогавашен вътрешен министър, съдебни обжалвания, становища от Върховния комисариат на ООН за бежанците, решения на Апелативния и Върховния съд на Великобритания.
Досега Лондон отказваше да приеме семействата, твърдейки, че Международната конвенция на ООН за бежанците не обхваща британските военни бази в Кипър, които обаче са суверенна британска територия.
Главите на шестте семейства са част от група от 75 души от Етиопия, Ирак, Судан и Сирия, чиято риболовна лодка е изоставена от трафиканти край бреговете на Кипър през октомври 1998 г. Досега бежанците бяха принудени да живеят във военни бараки в затворената територия на британската военна база „Декелия”.
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg