Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброто е като любовта – няма измерение

БНР Новини
Снимка: pixabay

Понякога нехайно и необмислено, друг път съзнателно и отговорно – всеки е вършил добрини. И тъй като добрината не очаква похвали и декларации и е донякъде нещо лично, затова ще говоря за добрината на другите. Вярвайте ми, доброто се помни много повече, отколкото лошото.
От детството си помня, че ме изпратиха да купя яйца. Тичайки на връщане паднах и хартиения плик не опази яйцата. Разплаках се, не знам заради наранените колене или за счупените яйца. Един млад мъж ме спря, успокои ме, даде ми пари да купя други яйца, усмихна ми се и отмина.
Друг случай от тези години е свързан с един тежък куфар, който се наложи да мъкна от Народния театър до площад Македония. Човек, бързащ за някъде, ми каза, че съм много малка за такъв тежък товар и ме съпроводи почти до края на моя маршрут.
Преди години пък пътувахме в един зимен ден с автобус към Велинград. С малки деца и огромен сак, в който освен всичко друго бях оставила и личните си документи.
Случи се така, че вратата на багажното отделение се отворила по време на пътуването и при пристигането нямахме багаж. Без излишни подробности ще кажа, че добри хора са „срещнали“ изпадналия сак. Вътре имаше много интересни неща, които не са поблазнили тези Човеци и благодарение на документите го върнаха.
Пак случай от миналото е свързан с автомобилни неволи. Закъсахме с колата в нищото, оказа се скъсан ремък. Спасиха ни добри хора, които имаха в колата резервен, предоставиха ни го, независимо, че нямахме у себе си пари, за да го платим.
В днешни дни доброто някак си върви ръка за ръка с хорските неволи. До нашия блок в една кола от близо две години живеят мъж и жена. Много хора – познати и непознати, научили за тях, им носят продукти, дават им пари за газ – да могат зимата в големите студове да палят газениче. Извикаха и от телевизията, дано успеят с нещо да им помогнат. Всеки според възможностите се включва в тази одисея.
На близо живее и колоритната бабка Силва. Всеки път, когато я срещна, ми разказва кой с какво ѝ е помогнал – дрехи, храна, пари за лекарства. Тя се опитва да не остане длъжна, винаги предлага да свърши нещо – да почисти, да пренесе багаж или нещо, с което да е полезна.
Някой ще си помисли, че всички тези добринки са малки и незначителни. Но не е така. И малкото и голямото добро са еднакво измерими – правят някого щастлив.
Доброто, както и Любовта, са навсякъде, само трябват сърце и очи, за да се видят.
Има хора, за които доброто е мисия. Познавам такива, които са си поставили за цел да правят поне едно добро на ден. И когато някой им благодари, те отговарят – ние сме благодарни, че имаме тази чудесна възможност – да проявим доброта. Защото доброто е у всеки. Само трябва да го покаже.
Не всеки може да е безрезервно и всеотдайно добър. Но би било чудесно, ако  се опита, независимо от забързаното си всекидневие, да направи добрина – за близък, познат или непознат. Може дори само да се усмихне. Така и Коледните празници ще бъдат по светли.
                                                     Даниела Величкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15