Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виена – музика, феерия, коледни и новогодишни вълшебства

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Виена отдавна е извоювала привилегията на световен символ за празнично коледно и новогодишно настроение. Ако сме там, непременно трябва да постъпим като виенчани и да тръгнем по станалата вече традиционна Новогодишна пътека. Тя започва от площада пред кметството и преминава през тесните централни улички, пълни с кулинарни изкушения. Навсякъде ухае на ванилия, канела, какао, джинджифил. За първи път тази година е подготвена и специална „Улица на щастието“, където астролози и ясновидци предсказват бъдещето. В следобедните часове има подготвена специална детска програма. Виенските училища за танци предлагат блиц курсове по валс в новогодишната нощ, а Виенският Пратер кани всички желаещи на невероятно шоу с фойерверки. Точно в полунощ, след като камбаната на „Св. Стефан“ оповести началото на Новата година, над централните улици ще звучи отново най-известният валс „На хубавия син Дунав“, а улиците ще се превърнат в огромна бална зала.
Неповторимо настроение създават и разходките с корабче по Дунава. Също по традиция в новогодишната нощ във Виенската щатсопера се играе най-известната оперета на Йохан Щраус „Прилепът“.
На празник, като на празник: помислено е за всички, дори за махмурлиите. За тях в първото утро от Новата година на площада пред кметството има закуска срещу махмурлук. На площада не спира да звучи музика.
Най-ранобудните очакват с нетърпение Новогодишния концерт на Виенската филхармония, който се предава директно на огромен екран. На 1 януари 2019 г. пред Виенските филхармоници за Новогодишния концерт ще застане главният диригент на оркестъра на Саксонската държавна опера Кристиан Тилеман. А по време на антракта в Златната зала на Музикферайн, телевизионните зрители от цял свят имат възможност да видят специално подготвен музикален филм, посветен на 150-годишнината на Виенската щатсопера.
Виенчани и гости на града ще се радват на много празнични изненади, които съчетават съвременни тенденции, но и старинни обичаи, за които туристите дори не предполагат.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35