Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За думата „автомобил“, появила се преди 120 години и за всичко, случило се с нашата цивилизация след това

Снимка: pxhere
В едно от първите издания на „Нашият ден“ през 2019 г. поканихме Енчо Господинов - журналист от легендарния в-к „Поглед“, кореспондент на Би Би Си, по-късно дипломат в международни хуманитарни организации. Поводът беше една годишнина – на думата автомобил, появила се в редакторски коментар на в-к „Ню Йорк Таймс“ преди 120 години.

Какво се случва с нашата цивилизация след това, до какви промени води „Великото преселение на народите“, случило се като последствие на голямата любов на американците с автомобила, както и какви паралели можем да направим с промените в днешния ни свят, породени от технологичната революция – това бяха част от въпросите, които коментирахме в студиото.

С човека, когото Джордж Рийд – дългогодишен кореспондент на Би Би Си, по-късно британски депутат и шеф на Шотландския парламент – през 2005 г. представя с думите „Това е Енчо Господинов – бивш журналист от славния български в-к „Поглед“, сега само посланик на ООН в Ню Йорк“ – разговаряхме и за големите проблеми на света през 2019-та година – бедността, военните конфликти, хуманитарните кризи и промените в климата.

Ще успеят ли международните организации да се справят с тях или поне да ги редуцират през 2019-та? Ще бъде ли адекватно посредничеството на ООН за решаване на военните конфликти, ще сложи ли край Световната търговска организация на търговската война между световните сили, ще редуцира ли опасността от разпространението на вируса ебола Световната здравна организация, ще има ли средства и капацитет ЮНЕСКО да опазва по-добре световното културно наследство, ще се справи ли Международният червен кръст с проблемите на бежанците и хуманитарните кризи, предизвикани от природни бедствия и военни конфликти?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53