Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

141 година по-късно: Пътят към София продължава

Проф. Пламен Митев с исторически коментар на събитията от 1877-1878 г., свързани с днешния столичен град и освобождението на България от османска власт

Мария-Мира Христова и проф. Пламен Митев
Снимка: Кирил Чобанов

На 4 януари 2019 г. София отбелязва 141 години от освобождението си от османска власт с тържества, които включват и благодарствен молебен в църквата „Света Неделя“. Традиционно е и литийното шествие до паметниците на генерал Гурко, Цар Освободител и Паметникът на българския опълченец.

Картината на конкретните исторически събития и ситуации от първите дни на януари 1878 г. пресъздава в студиото на „Нашият ден“ историкът проф. Пламен Митев.

Защо и какво е важно да помним от онези далечни дни и какво се е изгубило по Пътя към София през десетилетията след Освобождението й -не само поради геополитически интереси? Защо е важна връзката между поколенията за бъдещето на България и какъв е шансът за борба с историческата склероза и слабоумие? Кой е генерал Гурко и защо историческите факти не бива да бъдат тълкувани и изопачавани, а просто – назовавани – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40