В оперната вечер ще слеем в едно миналото и настоящето. Настоящето, защото ще бъдем с една от най-емблематичните ни оперни певици. Миналото - благодарение на записите, които съхраняваме в нашата фонотека и благодарение на които ще се върнем десетилетия назад, за да проследим сценичните й превъплъщения. От 20.00 до полунощ ще бъдем с изкуството на Анна Томова-Синтова. От 15 до 24 октомври в Националната музикална академия се проведе за четвърти път майсторски клас. Осем млади певци се срещнаха и работиха с голямата оперна певица. С всеки един тях госпожа Синтова изработваше в детайли арията, разказваше за ситуацията от операта, в която се явява тази ария, за стила, за времето, припомняше някои забележки на големи диригенти и режисьори, с които е работила, припомняше и свои лични преживявания и трудности, които е срещала, ако арията е била интерпретирана от нея самата. Незабравима седмица не само за активните участници в майсторския клас, но и за всички, които намериха време да бъдат в залата на Академията.
По време на този майсторски клас се срещнах с Анна Томова-Синтова, която прие да поговорим за важните срещи и за ролите определили пътя й по най-големите оперни сцени по света. Тази вечер ще ни водят разказите й.
А моята работа се оказа изключително трудна. Какво да избера от необятна й дискография? Изумителни записи с най-известни диригенти и състави, и още повече документални регистрации осъществени при многобройните й завръщания на сцените у нас – София, Варна, Русе, Стара Загора. Вероятно ще разберете избора, който направих - няколко записа осъществени през годините тук у нас, записи, които може да чуете само вие слушателите на нашата оперна вечер. Те обхващат период от около 30 години - от 1969 г. до 1996 г. Ще чуете фрагменти от няколко опери на Верди:
„Дон Карлос“, запис от 15 юни 1987 г. – откриване на „Варненско лято“ с Варненската филхармония, диригент Иван Маринов.
„Набуко“, запис от 19 януари 1969 г. в Софийската опера с диригент Руслан Райчев,
„Аида“, спектакъл в София от 1979 г., диригент Руслан Райчев
„Травиата“, запис от 1988 г. с хор и оркестър на Софийската опера, диригент Руслан Райчев,
„Реквием“, от 1984 г. с хор на Софийската опера, Зингферайн Виена и Виенската филхармония, диригент Херберт фон Караян,
„Танхойзер“ на Вагнер от 29.11.1983 г. от „Фестивала на оперното и балетно изкуство“ в Стара Загора, диригент Руслан Райчев
„Евгений Онегин“ на Чайковски от 05.06.1975 г. от "Софийски музикални седмици" с оркестъра на Софийската опера, диригент Недялко Недялков, „Дон Жуан“ на Моцарт от 27 януари 1976 г. спектакъл на Софийската опера, диригент Михаил Ангелов
„Сътворението“ на Хайдн запис от 1988 г. със смесен хор "Родина", Русе, хормайстор Васил Арнаудов, Фестивален симфоничен оркестър, Диригент Емил Чакъров
както и фрагменти от две концертни изпълнения:
„Четири последни песни“ на Рихард Щраус, запис от „Мартенски музикални дни“, Русе - 31.03.1999 г., със Софийската филхармония, диригент Емил Табаков.
Рецитал с арии от опери на Рихард Щраус от 1996 г., с оркестъра на Софийската опера, диригент Йохан Арнел.
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg