Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценичните образи на Анна Томова-Синтова

събота, 12 януари, от 20 часа

БНР Новини

В оперната вечер ще слеем в едно миналото и настоящето. Настоящето, защото ще бъдем с една от най-емблематичните ни оперни певици. Миналото - благодарение на записите, които съхраняваме в нашата фонотека и благодарение на които ще се върнем десетилетия назад, за да проследим сценичните й превъплъщения. От 20.00 до полунощ ще бъдем с изкуството на Анна Томова-Синтова. От 15 до 24 октомври в Националната музикална академия се проведе за четвърти път майсторски клас. Осем млади певци се срещнаха и работиха с голямата оперна певица. С всеки един тях госпожа Синтова изработваше в детайли арията, разказваше за ситуацията от операта, в която се явява тази ария, за стила, за времето, припомняше някои забележки на големи диригенти и режисьори, с които е работила, припомняше и свои лични преживявания и трудности, които е срещала, ако арията е била интерпретирана от нея самата. Незабравима седмица не само за активните участници в майсторския клас, но и за всички, които намериха време да бъдат в залата на Академията.
По време на този майсторски клас се срещнах с Анна Томова-Синтова, която прие да поговорим за важните срещи и за ролите определили пътя й по най-големите оперни сцени по света. Тази вечер ще ни водят разказите й.
А моята работа се оказа изключително трудна. Какво да избера от необятна й дискография? Изумителни записи с най-известни диригенти и състави, и още повече документални регистрации осъществени при многобройните й завръщания на сцените у нас – София, Варна, Русе, Стара Загора. Вероятно ще разберете избора, който направих - няколко записа осъществени през годините тук у нас, записи, които може да чуете само вие слушателите на нашата оперна вечер. Те обхващат период от около 30 години - от 1969 г. до 1996 г. Ще чуете фрагменти от няколко опери на Верди:
„Дон Карлос“, запис от 15 юни 1987 г. – откриване на „Варненско лято“ с Варненската филхармония, диригент Иван Маринов.
„Набуко“, запис от 19 януари 1969 г. в Софийската опера с диригент Руслан Райчев,
„Аида“, спектакъл в София от 1979 г., диригент Руслан Райчев
„Травиата“, запис от 1988 г. с хор и оркестър на Софийската опера, диригент Руслан Райчев,
„Реквием“, от 1984 г. с хор на Софийската опера, Зингферайн Виена и Виенската филхармония, диригент Херберт фон Караян,
„Танхойзер“ на Вагнер от 29.11.1983 г. от „Фестивала на оперното и балетно изкуство“ в Стара Загора, диригент Руслан Райчев
„Евгений Онегин“ на Чайковски от 05.06.1975 г. от "Софийски музикални седмици" с оркестъра на Софийската опера, диригент Недялко Недялков, „Дон Жуан“ на Моцарт от 27 януари 1976 г. спектакъл на Софийската опера, диригент Михаил Ангелов
„Сътворението“ на Хайдн запис от 1988 г. със смесен хор "Родина", Русе, хормайстор Васил Арнаудов, Фестивален симфоничен оркестър, Диригент Емил Чакъров
както и фрагменти от две концертни изпълнения:
„Четири последни песни“ на Рихард Щраус, запис от „Мартенски музикални дни“, Русе - 31.03.1999 г., със Софийската филхармония, диригент Емил Табаков.
Рецитал с арии от опери на Рихард Щраус от 1996 г., с оркестъра на Софийската опера, диригент Йохан Арнел.



Снимките във фотогалерията са от личния архив на Анна Томова-Синтова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05

Драмата на "Риголето" оживя на сцената на Старозагорската опера

В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..

обновено на 02.04.25 в 12:05