Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи откриват нови пътища в литературата чрез "Литературен вестник"

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

| обновено на 03.04.25 в 13:52
Снимка: БНР

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика и своята роля в света на книгите.

Това са Венета Костадинчева, Ралица Тончева и Михаил Филков от НПМГ, както и Елица Димитрова от НГДЕК. Те са част от екипа, който ще селектира текстовете за конкурса "Нова литература и критика". Конкурсът бе насочен към ученици от цялата страна и завърши в края на март. В него участниците можеха да представят както художествени произведения, така и критични текстове. Най-добрите творби ще бъдат публикувани в специални броеве на "Младежки Литературен вестник", като първите три ще излязат през май.

Учениците, които участват в селекцията, разказват как са се подготвяли за тази отговорна задача. "За нас имаше предварителен конкурс, в който трябваше да пишем рецензии върху съвременни книги, излезли в последните пет години", споделя Ралица Тончева. Тя допълва, че този процес е бил изключително интересен, тъй като е позволил на участниците да се запознаят с актуалната литература, което понякога е трудно да се осъществи, когато човек е свикнал да чете класики. "Много от нас четат основно класически произведения, но това беше начин да излезем от зоната на комфорт и да се потопим в съвременните тенденции в литературата", обяснява тя.

Споделят, че този опит е бил полезен и за усъвършенстване на техните умения в редакторската работа. Участниците са били разпределени в отбори, като всяка група е работила около три различни теми. 

Процесът на оценяване на текстовете ще приключи в края на април.

Разговорът се насочи и към темата за изучаването на литература в училище. Според учениците, много зависи от текстовете, които се изучават. "Повечето ученици имат проблем с това, че има текстове, които се учат многократно и накрая могат да омръзнат", споделя Елица Димитрова. Тя отбелязва, че важното в изучаването на литература е не просто да се заучават готови фрази и анализи, а да се откриват нови пътища към разбирането.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47