Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктория Троянова: Учим за емоциите, както учим за всичко друго

БНР Новини
Снимка: pxhere

Виктория Троянова е детски психолог и активно работи с деца и младежи в Центъра за приобщаващо образование. Според нея позитивната самооценка и възпитанието на емоциите в ранна детска възраст могат да гарантират не само успехи в училище, но и ограничаване на агресията в класните стаи.

Към разговора се присъедини и Полина Коцева от Център за работа в деца в гр. Варна, за да сподели своята гледна точка като практик и автор на материали за работа с деца и развиване на тяхната емоционална интелигентност.

„Всяко дете се разглежда като индивидуален казус, както и всяка ситуация, която се случва около него. Първото нещо, което трябва да се създаде за интегрирането на такива науки, е средата. Оттам насетне всеки един професионалист може да създаде нужния климат.“ Така тя коментира интегрирането на тази нова система в образователната ни система и отговорността на учителите като професионалисти с грижа към всяка индивидуалност.

Каква е връзката между емоционалната интелигентност и ученето, постигането на успехи от децата и от какво значение е подкрепата на възрастните?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25