Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Размирици в ранната българска държава: хан Телериг

| обновено на 15.08.19 в 11:02 БНР Новини
Бойко Беленски, Петя Йотова, Митко Новков и доц. Цветелин Степанов (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Василена Мирчева

След установяването на Аспарух в пределите на североизточния край на византийската империя и последвалото укрепване на прабългарската държава при сина на Аспарух Тервел, в управлението на прабългарското ханство настъпват сериозни турбуленции в продължение на почти цял век. Начело се изреждат редица ханове, някои за едва няколко дни. Историческата наука твърди, че край на този продължителен период на раздори и размирици, изявил се не и без упоритата настоятелност на Византия, слага хан Телериг, управлявал в периода 768 – 777 г. На този период е посветен романът на Бойко Беленски „Възмездието на Телериг“, който се опитва да пресъздаде психологически и социално-политически онази далечна епоха. Защо българската държава преживява такъв етап на сериозно разклащане, с какви мерки Телериг успява да я заздрави, как и защо се налага на хана да бяга във Византия – на всички тези въпроси отговаряме в „Премълчаната история“. Гости са Бойко Беленски, доц. Цветелин Степанов, историк от СУ „Св. Кл. Охридски“ и Петя Йотова, историк, поет и публицист.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15