Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира

БНР Новини
Явор Милушев и Димитрина Кюркчиева в студиото на "Артефир"
Снимка: Кирчо Стоичков

"Вървя с чантата на гръб по трамвайната линия. Студено е и влизам в сладкарница. Жената зад витрината с лакомства пита какво ще желае младият господин. Отговарям, че само гледам, нямам халиржи. Загуби ли си халиржите? Купих си сандвич. Тя ми подава карамелени бонбони. Благодаря и тръгвам в студа, стигам голяма църква и влизам. Сядам на една пейка и развивам бонбон. Жена ми прави забележка: тук не се яде. Една жена излиза от дървена будка, влизам вътре и сядам на малка пейчица. Зад дървена решетка с перденце тих глас: слушам ви. Казвам добър ден, глас зад решетката: слушам ви, госпожице. Не съм госпожица, а гласът: искате ли да споделите нещо. Не знам какво искате да ви кажа, а гласът: само каквото искате да споделите. Ами, в училище ме питаха видял ли съм паметника на Сталин, виждал съм един в София и един във Варна, нашите Сталини са по-малки от вашия Сталин. Вратичката на будката се отваря. Възрастен мъж в черно и бяла якичка, подава ми ръка да изляза. Обяснявам, че съм влязъл в будката да хапна бонбони, защото на пейката не бивало. Той ми говори тихо: това не е будка, а изповедалня, когато някой влезе в нея, каквото споделя остава в тайна, да не влизам във всяка будка, дори да ми дават бонбони. Казвам тихо, че ми било приятно да си говорим, нали Сталин спасил хората от Хитлер. Тихият глас посочва разпятието: Спасителят е друг."

Това е откъс от новата вълнуваща биографична изповед на Явор Милушев, събрана в книгата „Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира”. В близо 500 страници оживяват преживелици и размисли на големия артист и общественик, познат още като политик, депутат, зам.-министър и писател. Впрочем, това е третата му книга след „42-23” и „Чешки профили в общественото развитие на следосвобожденска България”.
Премиерата на „Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира” ще бъде на 21 януари от 18.30 ч. в „Клуб 1” на НДК.
Явор Милушев гостува на „Артефир”, чуйте разговора ни в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40