Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненада! Аз съм извънземно!

Снимка: spacecamp.cct.bg
Това е една от трите теми за есе, което може да отведе детето ви в летния Международен космически лагер в Измир. Темите са избрани от вече преминали обучение в лагера. От 2003 г. България редовно изпраща млади стипендианти между 9 до 15 години, те пък се връщат с отличия за успехи. Космическият център, създаден по модел на НАСА, въвлича учениците в магията на Космоса, запознава ги с многобройните научни постижения и открития, както и с проблемните ситуации, в които може да попадне екипът на космическа станция. Освен интерес към Космоса и науката, децата трябва да покажат оригинално творческо мислене, изискват се и добри познания по английски и по определени предмети в училище. Това е десетата година, в която конкурсът за участие в космическия лагер се популяризира, организира и провежда от Центъра за творческо обучение. Срокът за кандидатстване е до 7 февруари, след което жури ще избере децата, които ще получат пълна или частична стипендия. Амбицията на организаторите е тази година 120 български деца да преживеят своето космическо приключение в Измир.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 доц. Еленко Попов

Лекари от ИСУЛ с иновативно проучване за напреднал рак на простатата

Мултидисциплинарен екип от онколози, уролози, генетици, патолози и биоинформатици от МБАЛ "Царица Йоанна-Исул" проведе едно от малкото в България мащабни и скъпоструващи проучвания за напреднал рак на простатата, включващи геномно секвениране от следващо поколение (NGS) – най-съвременната технология за анализ на ДНК. Първи и старши автори на..

публикувано на 05.09.25 в 17:00

Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства Троян: Епизод 1 – История и настояще

В сърцето на града, в емблематична стара сграда, се намира Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства. Сграда, приютила хиляди експонати, свидетелства за бита, дълбоките търсения и душата на троянеца – творец и занаятчия. В поредицата ще разказваме именно за тези търсения с помощта на уредници и изследователи, отдадени..

публикувано на 03.09.25 в 16:35

Регионален исторически музей Бургас: Историческата експозиция

Бургас има история, която го отличава от повечето български градове. Особеният дух на града и жителите му може да се усети в историческата експозиция на РИМ Бургас, където експонатите "разказват" историята от османското владичество до новото време около началото на ХХ век.  Всеки втори бургазлия е потомък на бежанци, разказва д-р Иванка Делева,..

публикувано на 01.09.25 в 16:03
Невяна Троянска

На полуостров Юкатан в Мексико пирамидите на маите са навсякъде

Невяна Троянска е дългогодишен кореспондент на вестник "Труд" във Варна, журналист с впечатляваща кариера, автор на две книги и трета под печат, собственик на сайта Брат.бг, но преди всичко е неуморим пътешественик. Още не се е върнала от едно пътуване и вече мечтае за следващото. Тя неотдавна беше в Мексико и аз веднага набрах телефона, за да ни..

публикувано на 31.08.25 в 12:35

Регионален исторически музей Бургас: Етнографската сбирка

Етнографският отдел на РИМ Бургас е разположен в очарователна стара къща в централната част на града. Построена е през 1850 г. за петия кмет на града Димитър Бъркалов, родом от Калофер, който пожелал домът му да е в типичния подбалкански стил, разказва главната уредничка Пламена Кирова. С нея тръгваме из залите на музея, които искрят от цветовете на..

публикувано на 29.08.25 в 12:15