Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законни ли са промените в Наредба № 1 за конкурса за магистрати?

БНР Новини
Анелия Торошанова и Ивайло Ангелов
Снимка: Росица Михова

Съобразени ли са с принципите за равенство, справедливост, последователност и предвидимост инициираните промени В Наредба № 1 за конкурсите за магистрати и и избор на административни ръководители в органите на съдебната власт. За това говорихме днес в предаването „Законът и Темида“ с Ивайло Ангелов – следовател в Националната следствена служба и адвокат Захари Генов –бивш прокурор. В становище до Комисията по правни и институционални въпроси към Пленума на ВСС (Висшия съдебен съвет), Комисията по атестирането и конкурсите към Съдийската колегия на ВСС и Комисията по атестирането и конкурсите към прокурорската колегия на ВСС съдии, прокурори и следователи изразяват своето мнение по внесен проект за изменение и допълнение на Наредба № 1 на Пленума на ВСС, като визират, че предлаганите промени:

Ще ограничат вече възникнали права, законни интереси и правни очаквания на близо 600 съдии, прокурори и следователи, участващи в конкурсите от 2016, 2017 и 2018 г., тъй като се предвижда цялостна промяна в досегашната правна уредба за прилагането на чл. 193, ал. 6 ЗСВ в ограничителен режим.

Ще лишат последните 10 съдии и прокурори, участвали в приключилите конкурси от 2016 г., които бяха поканени от ВСС, да заемат освободените длъжности по реда на чл. 193, ал.6 ЗСВ. Така те ще бъдат поставени в неравноправно положение с вече назначените 70 магистрати при същите условия и ред.

Ще лишат от правото на първите „резерви” от конкурса за ВКС, проведен през 2018 г. да заемат по чл. 193, ал. 6 ЗСВ, освободената длъжност „съдия” във ВКС, защото §8 от проекта изключва от приложението си конкурсите, по които вече има решения по чл. 193, ал. 3 ЗСВ.

Ще засегнат и правата и законните интереси на магистрати, които имат висящи дела във ВАС (приложение № 3).


В едни от случаите по тези дела ВАС ще потвърди решенията на ВСС, а в други случаи – ще ги отмени и върне преписките за ново разглеждане. В последния случай ще се създаде правна несигурност по въпроса по кои правила ще се процедира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетният ден на кариерата във Физическия факултет към СУ

Наука, образование и бизнес ще се срещнат във фоайето на Физическия факултет към СУ по време на Пролетния ден на кариерата във ФзФ (30 май) . В "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов , зам.-декан на Факултета разказва за инициативата, чиято цел е да свърже работодатели и студенти, както и да покаже на бъдещите възпитаници възможностите за..

публикувано на 28.05.24 в 13:15

Отпадъкът – хибрид между природа и култура

Науката често се отнася до взаимовръзката ни с околния свят на всекидневно и дори на битово ниво. Отношението към боклука е показателно за ред характеристики на обществото. Всеки от нас има представа за "чистото общество" като подредено и напреднало и "мръсното общество" – затънало в проблеми и боклук. Дебатите по отношение на отпадъците мобилизират..

публикувано на 28.05.24 в 11:02
Иво Анев, Слава Савова, Георги Мъглов, Любо Стефанов, Радослав Чичев и Ивайло Захариев

Минералните бани и османското наследство

Минералните бани и османското наследство в България. Какво е културното, социалното и политическото значението на минералните бани днес? Заедно със Слава Савова, архитект и изследовател в Института за етнология и фолклористика на БАН, Любо Стефанов, сдружение "Княжевец", Иво Анев, икономист, специалист по водите. Георги Мъглов, гражданска инициатива..

публикувано на 28.05.24 в 08:50
Пламен Бейков

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена..

обновено на 27.05.24 в 12:34