От няколко години четири български арфистки направиха арфов квартет. По покана на Българския културен център в Париж те свириха в църквата "Сен Мери" във френската столица. Преди това имаха концерт и в София. Главно действащо лице е проф. Сузана Клинчарова, която създаде този арфов квартет. В него участват Илиана Селимска, Весела Тричкова и Кохар Андонян.
На 22 януари от 19 ч. в литературен клуб „Перото“ три от тях се събират отново, за да представят най-красивите арфови пиеси, аранжирани по подходящ начин. Илиана Селимска е арфистка в Симфоничния оркестър на Българското национално радио, Весела Тричкова е арфистка в Софийската филхармония, а Кохар Андонян е преподавател по арфа в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.
Избрали са пиеси от втората половина на 19-и век от Марсел Турние, Карлос Салседо, Габриел Вердал, Бернар Андрес, Анриет Рение, както и транскрипции на известни пиеси на Исак Албенис и Енрике Гранадос.
Популярни и най-красиви пиеси за арфа, аранжирани по подходящ начин, за да се извади най-доброто от арфата – арфата разказва приказка.
„Арфата е много труден за писане инструмент. Трябва добре да го познаваш, за да се получи хубава музика. Засега французите остават най-големите майстори на арфовите пиеси“ – казва Илиана Селимска. За щастие има и великолепни български образци, създадени от Стефан Драгостинов, Димитър Тъпков, Стефан Икономов, които вероятно също ще намерят място в следващите концерти.
Подготвят и следващ проект, в който ще представят пред публиката и други видове арфи.
Какво още разказа Илиана Селимска чуйте в звуковия файл.
Американската траш метъл група Megadeth обяви, че се оттегля от сцената и че предстоящият ѝ албум ще бъде последен. Групата планира прощалното си турне през 2026 г. Това съобщи в изявление основателят и фронтменът Дейв Мъстейн . Мъстейн заяви, че повечето музиканти не успяват да си тръгнат по начина, по който искат, и че точно в такава..
16 август 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен). Изпълнява..
На 23 и 24 август в подбалканското село Антон ще се проведе третото издание на фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи", посветено на композитора и пианиста Михаил Големинов. За тазгодишното издание на фестивала е разговорът в "Нашият ден" с Анжела Тошева , пианист, педагог и артистичен директор на фестивала. Михаил..
В последните години се наблюдава засилен интерес към българския фолклор. В предаването "Какво се случва" темата коментираха телевизионният водещ и певец Даниел Спасов и радиоводещият, хореограф и певец Ивайло Маджаров. Маджаров сподели, че съществуват много фестивали, празници, събития, свързани с народната песен, и места, в които изява получават..
"Егаси феста"! Вие какво се смеете? Точно така се нарича най-мащабното хип-хоп събитие за лято 2025-та в България. Третото издание обещава да превърне Морската гара в Бургас в епицентър на черните ритми. Експлозивна комбинация от рап, живи инструменти и танци – истинско шоу без аналог с легендарни имена от 90-те и 2000-те. То събира над 20..
Русия, САЩ, Украйна и Европа – какво предстои, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владо Йончев , главен редактор на OFFNews...
Защо представите на българските политици и общество за почтеност са криворазбрани и кому е нужен съветник по почтеността, коментира във "Въпреки..
Защо беше осъдена да заплати 1000 лв., коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" разследващата журналистка от сайта "За истината" Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg